Match Report: Πληρώσαμε τα λάθη μας…

Την ήττα από τον ΑΠΟΕΛ γνώρισε το βράδυ της Δευτέρας η ΑΝΟΡΘΩΣΗΣ κόντρα στον ΑΠΟΕΛ με 2-0.

Η ΑΝΟΡΘΩΣΗ πλήρωσε τα λάθη της στο ακέραιο. Μόλις στο 3′ χάθηκαν τα μαρκαρίσματα στο κόρνερ και ο Λαΐφης με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στο ΑΠΟΕΛ. Η ΑΝΟΡΘΩΣΗ προσπάθησε και κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι, να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο και να ψάξει το γκολ κυρίως από στημένες φάσεις, δίχως όμως να φτιάξουμε την μεγάλη ευκαιρία.

Οι ισορροπίες του αγώνα άλλαξαν στο δεκάλεπτο 30 με 40. Ο Μενέλαος  θα μπορούσε να αποβάλλει με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Αμπάνια, ωστόσο αυτό δεν το έκανε, κάτι που έπραξε στο 40′ στον Κονσεϊσάο για εξύβριση αντιπάλου και χειρονομία.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας προσπάθησε αλλά με 10 ποδοσφαιριστές ήταν δύσκολο να καταφέρει κάτι, με τον ΑΠΟΕΛ να είναι καλύτερο.

Στο 78′ ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε και δεύτερο γκολ κάτι που ουσιαστικά έφερε τέλος στον αγώνα.

Αγωνίστηκαν οι: Ζίβκοβιτς, Τεσέιρα, Χρυσόπουλος, Κίκο Κονσεϊσάο, Αρτυματάς (80′ Ίλιεφ), Κρικόβιακ (46′ Σταμούλης), Θεοδώρου (60′ Γκιούρτσο), Παρούτης (70′ Μουκαμπί), Στ.Χαραλάμπους (60′ Μ.Ιωάννου), Λόπες.