Πρώτη ήττα…

Την ήττα από την ΑΕΚ γνώρισε η ανδρική καλαθοσφαιρική ομάδα του Συλλόγου μας το απόγευμα της Κυριακ΄ςη στο Κίτιον.

Αναλυτικά πιο κάτω

Εκτός έδρας ήττα από ΑΕΚ για την ανδρική μας ομάδα

Την πρώτη φετινή της ήττα, δέχθηκε η ομάδα μας, η οποία στο εκτός έδρας παιχνίδι, που έγινε στο «Κίτιον» της Λάρνακας, έχασε από τη δυνατή ομάδα της ΑΕΚ με σκορ 76-52.
Ήταν μια αναμέτρηση για τη 2η αγωνιστική της πρώτης φάσης για το πρωτάθλημα της ΟΠΑΠ Basket League, κατά την οποία η ομάδα μας, είχε μεν καλά διαστήματα, αλλά η αντίπαλος ομάδα, εκτός της δυναμικής της, είχε και την έδρα, αλλά και την εμπειρία για να έφθανε στην επιτυχία.

Παρά το καλό ξεκίνημα που πραγματοποίησε η ομάδα μας, η οποία προηγήθηκε με 4-0 στο ξεκίνημα, εν τούτοις στη συνέχεια, δεν βρέθηκαν οι επαρκείς εκτελεστικές λύσεις, κάτι που εκμεταλλεύθηκαν οι της ΑΕΚ που προσπέρασαν με 10-6 και στη συνέχεια με 17-8. Στο τέλος της 1ης περιόδου, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 20-12.

Η σε βάρος της ομάδας μας διαφορά, ανέβηκε στους 13 κατά τις αρχές της 2ης περιόδου, όταν η ΑΕΚ προηγήθηκε με 30-17, αλλά στο 17`, η διαφορά μειώθηκε στους 7, όταν το σκορ έγινε 32-25. Με τη λήξη του ημιχρόνου, η αντίπαλος ομάδα προηγήθηκε με 36-25.
Πολύ καλό το ξεκίνημα στην επανάληψη για την ομάδα μας, η οποία στα αρχικά στάδια, έριξε τη διαφορά στο καλάθι, όταν μείωσε σε 39-37. Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς με 12 συνεχόμενους πόντους, η αντίπαλος ομάδα, ανέβασε τη διαφορά στους 14 (51-37), κάτι που έγινε στο 27`. Η ΑΕΚ ήταν μπροστά στο 30` με 60-43.
Τα πράγματα ήταν δύσκολα για την ομάδα μας, ενόψει της 4ης περιόδου. Κάτι που εκμεταλλεύθηκαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι άνοιξαν και άλλο την υπέρ τους διαφορά, για να φθάσουν τελικά στη νίκη με τελικό σκορ 76-52.

Δεκάλεπτα: 20-12, 36-25, 60-43, 76-52.

Συμμετοχές και πόντοι της Ανόρθωσης: Wade 7 (1), Wesson 6, Μουόσα 17 (3), Μαυρομμάτης 4, Bradley 9, Ασωνίτης, Ελευθερίου 2, Κωνσταντίνου 2, Τομπάζος 3 (1), Βύρωνος, Henry 2.