Έβαλε γερές βάσεις πρόκρισης

Σπουδαίας σημασίας νίκη που την καθιστά ακλόνητο φαβορί για την κατάκτηση της πρόκρισης στην ημιτελική φάση, πέτυχε ψες στην ακριτική Δερύνεια η Ανόρθωσης.

Το ματς που διεξήχθη δίχως θεατές λόγω  τιμωρίας της Αναγέννησης έσπαζε καρδιές και στο τέλος ο νικητής κρίθηκε στο tie-break. Το πρώτο σετ οι παίκτες του Μάριου Κοντού το κέρδισαν με 25-18, η συνέχεια της αναμέτρησης άνηκε στη Δερύνεια καθώς κέρδισε το δεύτερο και τρίτο σετ με σκορ 25-23 και 25-18. Προ του φάσματος μιας καθαρής ήττας η Ανόρθωσις ανασυντάχθηκε και πήρε το τέταρτο σετ με 25-18 οδηγώντας έτσι το παιχνίδι στο tie-break. Στο πέμπτο και τελευταίο η ομάδα μας επικράτησε των Δερυνειωτών με 15-10 παίρνοντας έτσι το ροζ φύλλο αγώνος.