Α.Ε.Καραβά – Ανόρθωσις: Πολύ σκληρή για να πεθάνει

Εντυπωσιακό come back στην υπόθεση τίτλος έκανε απόψε η ομάδα μας. Κόντρα στα προγνωστικά και στην κακή ψυχολογία η Ανόρθωσις πέτυχε παλληκαρήσια νίκη μέσα στην έδρα της Α.Ε.Καραβά και ως τούτου παρέμεινε σε τροχιά τίτλου.

Στο πρώτο σετ η Ανόρθωσις ξεκίνησε καλύτερα είχε σταθερό προβάδισμα όμως η Α.Ε.Καραβά  πλησίασε στο τέλος του σετ αλλά οι παίκτες του Μάριου Κοντού πιο ψύχραιμοι και αποτελεσματικοί πήραν το σετ με 25-23. Η ίδια εικόνα και στο δεύτερο σετ το οποίο τελείωσε με το ίδιο σκορ 25-23.
Με το 2-0 υπέρ τους οι παίκτες της Ανόρθωσης πατούσαν πιο γερά στο γήπεδο αλλά η Α.Ε.Καραβά  αντέδρασε και έκανε την ύστατη προσπάθεια να ξαναμπεί στον αγώνα. Όμως η Ανόρθωσις διατήρησε τη σταθερή της απόδοση και έφθασε στην κατάκτηση και του τρίτου σετ με 25-21 και της μεγάλης νίκης με 3-0 σετ.

Διακύμανση του σκορ:
1ο σετ: 5-8, 12-16, 19-21, 23-25
2ο σετ: 8-7, 13-16, 18-21, 23-25
3ο σετ: 4-8, 11-16, 16-21, 21-25

Ανόρθωσις (Μάριος Κοντός):Σμίθ, Οικονομίδης, Κοντός, Μοντόγια, Γεωργίου, Βέρντι (λίμπερο) Χαραλαμπίδης (Πλατρίτης).

Με την νίκη μας επί της περσινής πρωταθλήτριας και μόνης ομάδας που δεν νικήσαμε φέτος η ομάδα δείχνει ικανή καθώς εκτός από ταλέντο  διαθέτει και το τσαγανό στοιχεία ικανά να την οδηγήσουν ξανά προς τον τίτλο του πρωταθλητή. Η ομάδα μας υπολείπεται ένα βαθμό της Νέας Σαλαμίνας την οποία αντιμετωπίζει την επόμενη εβδομάδα σε ένα ματς που ίσως κρίνει τον τίτλο.