Η προσπάθεια ήταν τεράστια…

Οι παίκτες μας, τα έδωσαν όλα, για να έφθαναν στη νίκη, μέσα στην έδρα της Κορμέντ, στο πρώτο Ευρωπαϊκό παιχνίδι στην ιστορία της Ανόρθωσης μας, που ήταν για τον 5ο προκριματικό όμιλο του FIBA Europe cup.

Διεκδικήσαν τη νίκη, με όλες τους τις δυνάμεις, μέχρι τέλους, βρέθηκαν και μπροστά στο σκορ με +4 λίγο πριν από το τέλος, αλλά στα καθοριστικά χρονικά σημεία, δεν είχαν την τύχη με το μέρος τους και τελικά έχασαν με 91-87.

Όμως, δεν τελείωσε τίποτα. Με νίκη στο αυριανό παιχνίδι με τη Μπνέι Χερζίλια του Ισραήλ, οι ελπίδες πρόκρισης στη φάση των ομίλων για τη διοργάνωση, θα παραμείνουν ζωντανές…

Επαναλαμβάνεται, ότι έγινε μια μεγάλη προσπάθεια και στο σημείο αυτό, δεν μπορεί να μην επισημανθεί η έντονη παρουσία, οπαδών της ομάδας μας, που βρέθηκαν στο γήπεδο και στήριξαν με τη φωνή τους την προσπάθεια των παικτών της αγαπημένης τους ομάδας!
Παιχνίδι γρήγορου ρυθμού κατά την 1η περίοδο με την ομάδα μας να αποκτά στην αρχή προβάδισμα με 11-8, αλλά στο γρήγορο αυτό ρυθμό, η Κορμέντ, εύρισκε λύσεις και έτσι, προσπέρασε με 16-15 και στη συνέχεια, με 24-19, για να προηγηθεί στο 10` με 24-22.
Στη 2η περίοδο και μετά την ισοφάριση σε 26-26 από πλευράς Ανόρθωσης, η Κορμέντ, πήρε και πάλι το προβάδισμα, το οποίο και κράτησε σε όλη τη διάρκεια αυτού του κομματιού της αναμέτρησης.

Μάλιστα, το προβάδισμα της, είχε φθάσει και ως το +7 (34-27) και ενώ στη συνέχεια, η διαφορά κυμαινόταν κοντά στο +5 για την Ουγγρική ομάδα, η οποία στο τέλος του ημιχρόνου, προηγήθηκε με 50-47.

Στις αρχές της 3ης περιόδου, η Κορμέντ, απέκτησε προβάδισμα με +8 (62-54), με κύριο γνώρισμα το γρήγορο ρυθμό που είχε στο παιχνίδι της. Αλλά η δική μας ομάδα, δεν… έμεινε πίσω και αφού βελτίωσε την άμυνα της στη συνέχεια, χάριν κυρίως στους πόντους του Σκίνερ, μείωσε αισθητά και όχι μόνο, αλλά λίγο πριν το 30`, προηγήθηκε με 68-67 και ενώ με το τέλος της 3ης περιόδου, το σκορ έγινε 69-68 για τη γηπεδούχο ομάδα.
Απέμενε η τελευταία περίοδος για να αναδειχθεί η νικήτρια ομάδα, αλλά η δική μας ήταν αποφασισμένη για να φθάσει στη νίκη. Λίγο μετά την έναρξη της 4ης περιόδου, η Ανόρθωση προηγήθηκε με 78-75, βγάζοντας ενέργεια μέσα από τη δυνατή της άμυνα.
Στο 36`, η ομάδα μας έφθασε στο +4 (82-78), αλλά στο 38`, η γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 84-84 και στο 39`, προηγήθηκαν με 87-84 και στη συνέχεια με 89-84.

6 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, η ομάδα μας μείωσε σε 89-87, για να πάρει τελικά τη νίκη η Κορμέντ με 91-87.

Δεκάλεπτα: 24-22, 50-47, 69-68, 91-87.

Οι συμμετοχές και οι πόντοι της Ανόρθωσης: Χόρτον 22 (3), Μουόσα 5 (1), Σκίνερ 22, Τάλτον 12 (2), Βάρσος 5 (1), Μαραγκός, Τέιλορ 15, Τρετιακόβ 6,