Σχόλιο ημιχρόνου: Κυρίαρχη ΑΝΟΡΘΩΣΗ και γερές βάσεις…

Κυρίαρχη εντός αγωνιστικού χώρου ήταν η ΑΝΟΡΘΩΣΗ στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Λεμεσό.

Η ομάδα μς, μπήκε με στόχο να επιβάλλει το ρυθμό της κάτι που το κατάφερε στο έπακρο. Το παιχνίδι το οποίο είχε αρκετές διακοπές στα πρώτα στάδια με αποτέλεσμα να μην έχει ρυθμό.

Με κινητήριο μοχλό τον Γκερέρο και τον Τσίκο, η ΑΝΟΡΘΩΣΗ κατάφερε να προηγηθεί με 0-1 χάρις σε πέναλτι που κέρδισε ο Αγκολέζος και μετουσίωσε σε γκολ ο Ισπανός. Το δεύτερο γκολ ήρθε από τον Καστέλ μετά από ωραίο συνδυασμό.

Τσίκο και Γκερέρο συνέχισαν να έχουν κέφια, με την ομάδα μας να δημιουργεί τις κλασσικές ευκαιρίες για να μεγαλώσει περαιτέρω το σκορ. Η ΑΕΛ κατάφερε στο διάστημα από το 30 μέχρι το 40 να δημιουργήσει κάποιες φάσεις, με αποκορύφωμα το δοκάρι του Τσέρνιχ.

Οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν στο τέλος του ημιχρόνου, με τον Φιλίποβιτς να αποβάλλεται με κόκκινη ένεκα κτυπήματος του στον Τσίκο.