Την πρώτη της ήττα δέχθηκε η ομάδα μας στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς στο παιχνίδι που διεξήχθη στο ουδέτερο γήπεδο του Απόλλωνα, έχασε από τον ΑΠΟΕΛ με σκορ 74-73.
Θα έλεγε κανείς ότι ήταν μια απροσδόκητη ήττα, από τη στιγμή που η ομάδα μας είχε το προβάδισμα σε όλο σχεδόν το παιχνίδι, ενώ λίγο μετά την έναρξη της 4ης περιόδου, προηγήθηκε με διαφορά 14 πόντων (66-52).

Κακή η παρουσία στην επίθεση, στα 8 τελευταία λεπτά, στα οποία η ομάδα μας σημείωσε μόλις 7 πόντους, ενώ δέχθηκε 22, με συνέπεια να έλθει η ήττα…

Αν και στο ξεκίνημα η ομάδα μας είχε προηγηθεί με 6-2, η εικόνα της συνέχειας για την 1η περίοδο, δεν ήταν και η καλύτερη, τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Έτσι στο 5`, η ομάδα του ΑΠΟΕΛ, πήρε το προβάδισμα με 15-11. Όμως στο σημείο αυτό, η Ανόρθωση έδειξε αντίδραση και με 7-0 σερί, πέρασε μπροστά με 18-15. Πολύ καλό παιχνίδι από τον Skinner για την ομάδα μας, η οποία στο τέλος του 1ου 10λέπτου, προηγήθηκε με 21-17.
Στην αρχή της 2ης περιόδου η ομάδα μας απέκτησε προβάδισμα με +6 (25-19) και ενώ στη συνέχεια κρατούσε ένα σταθερό προβάδισμα 6 πόντων, ενώ πολύ καλό παιχνίδι έκανε ο Τρετιακόβ στα χρονικά αυτά σημεία, ενώ θα πρέπει να σημειωθεί και το κέρδος πολλών ριμπάουντ στην επίθεση για τους παίκτες μας. Στο 17`, η διαφορά για την Ανόρθωση ανέβηκε στο +9 (37-28) και λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, για πρώτη φορά έφθασε σε διψήφιο (42-30) και στο κλείσιμο του ημιχρόνου, προηγήθηκε με 45-33.

Στην αρχή της 3ης περιόδου η ομάδα μας ανέβασε τη διαφορά στους 14 (47-33), αλλά στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ μείωσε στους 8 (47-39). Στη συνέχεια η ομάδα μας συντηρούσε ένα σταθερό προβάδισμα γύρω στους 10 πόντους, ενώ λίγο πριν το 28`, η διαφορά ανέβηκε ξανά στο +14 (57-43), αλλά στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ μείωσε σε 57-49. Η ομάδα μας ήταν μπροστά στο 30` με 58-49.

Ο ΑΠΟΕΛ μείωσε σε 58-52 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου. Αλλά ο Βάρσος που έκανε εξαίρετο παιχνίδι, με δυο συνεχή τρίποντα (απέναντι στη ζώνη του ΑΠΟΕΛ), έδωσε προβάδισμα με +12 (64-52) για την ομάδα μας, η οποία στη συνέχεια, ανέβασε τη διαφορά στο +14 (66-52). Όμως στο 34` και πάλι η ομάδα του ΑΠΟΕΛ, μείωσε, τη φορά αυτή σε 68-63 (34`) και επομένως, τίποτα δεν είχε ακόμα τελειώσει.

Πόσο μάλλον όταν στο 38` ο ΑΠΟΕΛ μείωσε σε 70-69 και στη συνέχεια πέρασε μπροστά με 71-70. Παρά το τρίποντο του Μόουσα με το οποίο η ομάδα μας προσπέρασε με 73-71, τελικά ο ΑΠΟΕΛ πήρε τη νίκη από τρίποντο του Blackmon, με τελικό σκορ 74-73.
Δεκάλεπτα: 21-17, 45-33, 58-49, 73-74.

Οι συμμετοχές και οι πόντοι της Ανόρθωσης: Talton 5, Μαραγκός, Μουόσα 6 (1), Horton 12 (1), Skinner 14 (2), Taylor, Τρετιακόβ 10, Βάρσος 20 (4).