Δεύτερη σερί ήττα

Τη δεύτερη σερί της ήττα, αυτή τη φορά εντός έδρας από την ΑΕΛ γνώρισε η ανδρική καλαθοσφαιρική ομάδα του Συλλόγου μας, σε μία αναμέτρηση όπου ο αντίπαλος είχε εντυπωσιακά στατιστικά πίσω από τη γραμμή των 6.75.

Δείτε το ρεπορτάζ του αγώνα όπως το δημοσίευσε η ομάδα μας

Εντός έδρας ήττα για την ανδρική μας ομάδα από την ΑΕΛ

Με ήττα για την ομάδα μας, τελείωσε το εντός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο την ΑΕΛ, για την 3η αγωνιστική της πρώτης φάσης στο πρωτάθλημα της ΟΠΑΠ Basket League.
Στην αναμέτρηση που έγινε στην αίθουσα της 2ης τεχνικής σχολής Λεμεσού, η ομάδα μας έχασε με σκορ 103-70, δεχόμενη έτσι, τη δεύτερη φετινή της ήττα σε τρεις συνολικά αγώνες.

H αντίπαλος ομάδα, είχε προηγηθεί στην αρχή με 10-5 και λίγο πριν τη λήξη της 1ης περιόδου, η διαφορά σε βάρος της ομάδας μας έφθασε στους 15 πόντους (30-15) και με τη συμπλήρωση του πρώτου 10λέπτου, η ΑΕΛ είχε το προβάδισμα με 30-18.
Αστοχία στην επίθεση κατά τα πρώτα 5 λεπτά της 2ης περιόδου και έτσι, η διαφορά σε βάρος της ομάδας μας, ανέβηκε στους 17 πόντους (39-22) και ενώ η συνέχεια, μέχρι και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ήταν ανάλογα κακή για την ομάδα μας, που με το τέλος του ημιχρόνου, ήταν πίσω στο σκορ με 52-25.

Η μέτρια ως κακή εικόνα που παρουσίασε η ομάδα μας κατά τη 2η περίοδο, δεν διέφερε και πολύ από αυτήν, της 3ης περιόδου, κάτι που εκμεταλλεύθηκε η ομάδα της ΑΕΛ, που ξέφυγε με διαφορά πάνω των 30 πόντων και στο τέλος της περιόδου αυτής, το σκορ ήταν 81-50.

Όσο για την τελευταία περίοδο, παρότι έγιναν κάποιες προσπάθειες από πλευράς της ομάδας μας, εν τούτοις δεν άλλαξε κάτι και έτσι, η ΑΕΛ πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 103-70.

Κάτι που πρέπει να τονισθεί, ήταν η ευστοχία της αντιπάλου ομάδας από τα τρίποντα, καθώς είχε ποσοστό 56% (21/37), ενώ η ομάδα μας είχε ποσοστό 15% (5/33).
Δεκάλεπτα: 18-30, 25-52, 50-81, 70-103.

Οι συμμετοχές και οι πόντοι της Ανόρθωσης: Wade 6, Ελευθερίου 8, Wesson 14, Μουόσα 14 (2), Bradley 13 (3), Ασωνίτης 1, Κωνσταντίνου 2, Τομπάζος 2, Βύρωνος, Μαυρομμάτης 4, Henry 6.