Πέρασε σαν οδοστρωτήρας και έκανε το 1-0!

Επίδειξη δύναμης έκανε η γυναικεία καλαθοσφαιρική ομάδα της ΑΝΟΡΘΩΣΗΣ που στον πρώτο εντός έδρας τελικό, επιβλήθηκε της ΑΕΛ με 72-46 και έκανε το 1-0 στη σειρά.

Η ΑΝΟΡΘΩΣΗ ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Μπήκε δυνατά προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 22-10, διαφορά που μας έδωσε την ευχέρεια να διαχειριστούμε ανάλογα το παιχνίδι.  Το ημίχρονο έληξε με την ομάδα μας να προηγείται με 40-24. Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο με την ΑΝΟΡΘΩΣΗ να είναι αποτελεσματική τόσο σε άμυνα και επίθεση, με τις καλαθοσφαιρίστριες που ήρθαν από τον πάγκο να δίνουν ανάλογες βοήθειες.

Πρώτη σκόρερ η Ντέλβα με 18 πόντους, με τη Ράτσα να ακολουθεί κατά πόδας 16 και αμφότερες να καταγράφουν double-double me 12 και 11 ρημπάουντ αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 18-14, 13-15, 19-7