ΑΠΟΕΛ 11 – 12 Ανόρθωσις: Γάζωμα μέσα στο «Λευκόθεο»

Στην διαδικασία των πέναλτι κρίθηκε ο αποψινός αγώνας κυπέλλου με αντίπαλο τον ΑΠΟΕΛ. Μετά από μια τιτάνεια προσπάθεια και αφού ανέτρεψε πολλές φορές τα εις βάρος της δεδομένα, η Ανόρθωση πέρασε σαν σίφουνας από το «Λευκόθεο» παίρνοντας εκδίκηση για τον περσινό χαμένο τελικό.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με σκορ 4-3 για τον ΑΠΟΕΛ, με την Ανόρθωση στο τελευταίο λεπτό της επανάληψης να ισοφαρίζει σε 7-7 με τον Κουλουμπρή και να στέλνει τον αγώνα στην παράταση. Εκεί ο ΑΠΟΕΛ πήρε προβάδισμα σε 9-7, αλλά ο Φοίνικας δεν τα παράτησε και οδήγησε τον αγώνα στα πέναλτι ισοφαρίζοντας σε 9-9.

Ο Οδυσσέως κατέβασε τα ρολά στο πρώτο πέναλτι του Λέο, με τους Κουλουμπρή, Ντάγκλας και Βάγκνερ να γαζώνουν την αντίπαλη εστία και να δίνουν την σπουδαία πρόκριση.