Ανόρθωσις 7 – 1 Απελευθέρωση: Παράσταση για ένα ρόλο

Με επιβλητική εμφάνιση και κατά διαστήματα ολοκληρωτικό φούτσαλ, η Ανόρθωση επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και επικράτησε της Απελευθέρωσης με 7-1. Η ομάδα του Γιώργου Κυριάκου μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με 4-0, έχοντας σε καλή βραδιά τους Χαρή και Χριστοφή που σημείωσαν δύο και ένα γκολ αντίστοιχα. Το πιο όμορφο γκολ του πρώτου 20λεπτου ανήκε στον Ντάγκλας που κάρφωσε τη μπάλα στο παραθυράκι του αντίπαλου πορτιέρο με μακρινό σουτ.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε μιας και το μόνο που έμενε να διευκρινιστεί ήταν το τελικό σκορ, με την Απαλευθέρωση να μειώνει σε 4-1. Η αντίδραση της «Μεγάλης Κυρίας» ήταν άμεση και με δύο γρήγορα γκολ των Ραφίνια και Βάγκνερ, έκοψε την όρεξη στους φιλοξενούμενους. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Κολουμπρής τρία λεπτά πριν το φινάλε με εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ που κατέληξε στο αριστερό παραθυράκι της αντίπαλης εστίας,