Ένα φάουλ σαν και πέρσι ρε Πελέ (βίντεο)

Για τις δυσκολίες που βρίσκει η Ανόρθωση όταν αντιμετωπίζει τον Άρη εκτός έχουμε αναφερθεί, αλλά τα πράγματα δεν είναι και πολύ καλύτερα ακόμα και στους αγώνες στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Παράδειγμα ο επεισοδιακός περσινός αγώνας στις 29 Νοεμβρίου όταν η Ανόρθωση προηγήθηκε με τον Κουλούρη αλλά ισοφαρίστηκε, αναγκαζόμενη να πιέσει στα τελευταία λεπτά για το τρίποντο.

Αφού ο διαιτητής πήρε πίσω ακόμα και υπόδειξη πέναλτι υπέρ της ομάδας μας, καθοριστικό ρόλο διαδραμάτισε ο Πελέ που γι’ αυτόν τα φάουλ εκτός περιοχής είναι κάτι σαν… πέναλτι. Στο 77ο λεπτό της αναμέτρησης ο Πορτογάλος πυροβόλησε διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 που έφερε και το πολυπόθητο τρίποντο.

Ανάλογα με τις επιλογές του Αντόνιο Πούτσε, ο Πελέ μπορεί να πάρει ακόμα και φανέλα βασικού και σε τέτοια περίπτωση δε ζητούμε τίποτα λιγότερο από τα όσα έκανε πέρσι!