ΑΕΚ 4 – 1 Ανόρθωσις: Ντροπιαστική ήττα από το ημίχρονο!

Σε έναν αγώνα που δεν χρίζει ιδιαίτερης ανάλυσης, η Ανόρθωση έχασε με κατεβασμένα χέρια από την ΑΕΚ με το ντροπιαστικό 4-1. Ο αγώνας ουσιαστικά τελείωσε στο 12ο λεπτό όταν ο Μασιάς επέλεξε να αφήσει την Ανόρθωση με παίκτη λιγότερο ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε το πρώτο γκολ που οδήγησε στην κατάρρευση.

Η πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα ήρθε με… άκομψο τρόπο, σκορπώντας ακόμα περισσότερο προβληματισμό μιας και η Ανόρθωση μετρά μόλις ένα τρίποντο σε πέντε αγώνες, σπάζοντας κάθε αρνητικό ρεκόρ. Οι σχεδιασμοί του Αντόνιο Πούτσε ουσιαστικά δεν φανερώθηκαν ποτέ στο γήπεδο, με τον Ισπανό τεχνικό να αποσύρει τον Ράγιος στην ανάπαυλα και να ρίχνει αργότερα στον αγώνα τον Καμπρέρα που σκόραρε το γκολ της τιμής.

Τη δεδομένη στιγμή η Ανόρθωση μένει στην έκτη θέση και ακόμα πιο μακριά όχι απλώς από την κορυφή, αλλά από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.