Με ζόρια τον Δεκέμβρη του ’12 (βίντεο)

Εξαιρετικά δύσκολο, όσο και σημαντικό ήταν το τελευταίο επιτυχημένο πέρασμα της Ανόρθωσης από το «Τάσος Μάρκου» έχοντας ως αντίπαλο την ΕΝΠ, κάτι που έγινε στις 23 Δεκεμβρίου του 2012.

Την διετία πρωταθλητισμού με τον Ρόνι Λέβι στο τιμόνι, η Ανόρθωση αντιμετώπισε τους «βυσσινι» στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής, ευρισκόμενη πίσω στο σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με κεφαλιά του Ανδρέα Κωνσταντίνου. Λίγο ο βαρύς αγωνιστικός χώρος, λίγο ο Μάριος Παναγή που κιτρίνισε τον Ζόρζε ενώ βρισκόταν στον… πάγκο και τον Ρέζεκ επειδή… δεν τήρησε το fair play και η νίκη χρειάστηκε να έρθει στα τελευταία στάδια του αγώνα.

Ο Λαβόρδε με ατομική ενέργεια ισοφάρισε σε 1-1 στο 48ο λεπτό για να έρθει στο 84ο ο Τζουλιάνο Σπατάτσιο με μονοκόμματο σουτ και τη βοήθεια τις τύχης να διαμορφώσει το τελικό 1-2.