1990-91 ΑΕΛ 1 – 2 Ανόρθωση: Απόδραση από το λασπωμένο Τσίρειο (βίντεο)

ΑΕΛ και Ανόρθωση, τα είπαν ξανά στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής το μακρινό 1991, και συγκεκριμένα στις 20 του Γεννάρη. Η Ανόρθωση την πρώτη χρονιά επί του Ιορτανέσκου, κατάφερε παρά το γεγονός πως δεν ήταν καλύτερη, πέτυχε μια πολύ σημαντική νίκη επί της ΑΕΛ στο Τσίρειο, που τη διατήρησε στα ψηλά της βαθμολογίας.

Προβάδισμα για την Ανόρθωση με τον Άντρο Παναγιώτου να παίρνει το ριμπάουντ και να σημειώνει το 0-1, προβάδισμα που δεν κράτησε για πολύ, αφού ο Γκόουρζιλ λίγα λεπτά αργότερα με κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Το τελικό 2-1 γράφτηκε στο 28΄ όταν σε μια πολύ παράξενη φάση, μετά από εκτέλεση φάουλ του Κοστώφ, η μπάλα χτύπησε στο σώμα του Κασσιανού και κατέληξε στα δίχτυα.

Το παιχνίδι τα είχε όλα, με την Ανόρθωση να μένει με 10 παίκτες στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, με τον Γκάβελη να δέχεται την κόκκινη κάρτα. Όσο για το ποιος αγωνίστηκε τερματοφύλακας, αυτός ήταν ο Άντρος Παναγιώτου.