Το άλλαξε ο Αβραάμ…

Για 55 αγωνιστικά λεπτά η Ανόρθωση έψαχνε τον ποδοσφαιριστή που θα κάνει τη διαφορά κυρίως από τα άκρα, όπως άλλωστε δήλωσε ο Άντρε Πάους στη δημοσιογραφική διάσκεψη. Αυτός που άλλαξε τις αγωνιστικές ισορροπίες και έδωσε στην ομάδα την ουσία τόσο στη δημιουργία, όσο και στην εκτέλεση ήταν ο Ανδρέας Αβραάμ που πέρασε στον αγώνα σαν αλλαγή.

Δύο λεπτά μετά την είσοδό του στον αγώνα σημάδεψε το δοκάρι, στο αμέσως επόμενη μπαλιά λίγο έλειψε να αναγκάσει τον Ντε Πίνα σε αυτογκόλ, ενώ με τον τσαμπουκά και τη διεισδυτική του εικόνα προξένησε στον αντίπαλο τις ανισορροπίες στην άμυνα που δεν είδαμε στο πρώτο ημίχρονο. Αποκορύφωμα βέβαια ήταν το γκολ που πέτυχε στο 77ο λεπτό με το οποίο διαμόρφωσε το 3-0.