Η προϊστορία και το 2013 (Βίντεο)

Μέχρι και το 2012 η προϊστορία των αναμετρήσεων της ομάδας μας απέναντι στη Δόξα Κατωκοπιάς, ήταν δίχως ψεγάδι. Η Ανόρθωση σε σύνολο 9 αναμετρήσεων που φιλοξένησε τη Δόξα μετρούσε ισάριθμες νίκες και με συντελεστή τερμάτων κάτι παραπάνω από εξαιρετικός, καθώς μετρούσε 28 τέρματα υπέρ και μόλις 2 κατά.

Η πιο ευρεία νίκη της ομάδας μας χρονολογείτο απο το 1999, όταν οι ποδοσφαιριστές του Μιτόσεβιτς διέσυραν την Δόξα με σκορ 7-0. Η πιο αγχωτική είχε σημειωθεί το 2008, όταν η Ανόρθωση κατάφερε και λύγισε τη Δόξα του Πάμπου Χριστοδούλου στο τελευταίο λεπτό με γκολ του Ανδρέα Κωνσταντίνου.

Όλα αυτά μέχρι την περίοδο 2013-2014 όταν και η Δόξα πέτυχε την πρώτη της νίκη ως φιλοξενούμενη στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» με γκολ των Χαραλάμπους και Φερνάντες κερδίζοντας την Ανόρθωση που προερχόταν από 3 νίκες σε βάρος της Ομόνοιας, Απόλλωνα και ΑΛΚΗΣ. Στο 59΄της αναμέτρησης ο Φοφανά που σήμερα αγωνίζεται στη Δόξα μείωσε στο σκορ και παρά τις πολλές ευκαιρίες που ακολούθησαν από πλευράς Ανόρθωσης, δεν επιτεύχθηκε τουλάχιστον η ισοφάριση.

Την αμέσως επόμενη περίοδο – την περσινή δηλαδή – η Ανόρθωση επέστρεψε στις νίκες κάμπτοντας την αντίσταση της Δόξας με 1-0 χάρις σε γκολ του Ίσμα από τα έντεκα βήματα συμπληρώνοντας ουσιαστικά τα στατιστικά που θέλουν την Ανόρθωση να μετράει 9 νίκες και 1 ήττα με 30 γκολ υπέρ και μόλις 4 κατά απο το 1999 μέχρι σήμερα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

1999 – Ανόρθωσις – Δόξα Κατωκοπιάς (7-0)

2001 – Ανόρθωσις – Δόξα Κατωκοπιάς (1-0)

2002 – Ανόρθωσις – Δόξα Κατωκοπιάς (2-0)

2004 – Ανόρθωσις – Δόξα Κατωκοπιάς (4-0)

2008 – Ανόρθωσις – Δόξα Κατωκοπιάς (2-1)

2009 – Ανόρθωσις – Δόξα Κατωκοπιάς (2-0)

2010 – Ανόρθωσις – Δόξα Κατωκοπιάς (3-0)

2011 – Ανόρθωσις – Δόξα Κατωκοπιάς (4-1)

2012 – Ανόρθωσις – Δόξα Κατωκοπιάς (3-0)

2013 Ανόρθωση – Δόξα 1-2

2014 Ανόρθωση – Δόξα 1-0

Όσο εύκολος και αν ακούγεται ο αγώνας, σχετικά με την προϊστορία, εντούτοις όπως αποδείχτηκε, η προϊστορία μπάλα δεν παίζε και δεν παύει να είναι ένα επικίνδυνο παιχνίδι στο οποίο χρειάζεται οι ποδοσφαιριστές της Ανόρθωσης να επιδείξουν την κατάλληλη προσοχή και σοβαρότητα, ούτως ώστε να μην βρεθούν προ δυσάρεστων καταστάσεων όπως την περίοδο 2013-2014.