Χιούγκο Μάρτινς: «Και πέρσι και φέτος ο κόσμος ο έκτος παίκτης» (βίντεο)

Με το κασκόλ στον ώμο και πανευτυχής για το πρώτο φετινό γκολ και την πρώτη φετινή νίκη, ο αρχηγός της φουτσαλικής Ανόρθωσης, Χιούγκο Μάρτινς, μίλησε αποκλειστικά στο anorthosis24.net λίγο μετά το ψεσινό διπλό στην Σωτήρα.

Χιούγκο, πρώτο παιχνίδι και μεγάλη νίκη σε ένα δύσκολο παιχνίδι για την Ανόρθωση απέναντι στο Παραλίμνι. Πως είδες τον αγώνα;

Ήταν όντως ένα δύσκολο παιχνίδι. Γνωρίζαμε ότι είναι δύσκολο να παίζεις σε αυτό το μικρό γήπεδο και το πρώτο ημίχρονο αντιμετωπίσαμε προβλήματα. Δεν τελειώσαμε τις 2-3 φάσεις που δημιουργήσαμε, την ίδια ώρα που ο αντίπαλος σκόραρε. Αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ξέραμε ότι έπρεπε να δώσουμε περισσότερα και δείξαμε δείγμα του πως θέλουμε να παίζουμε όλη τη χρονιά. Γυρίσαμε το παιχνίδι και είμαι πολύ χαρούμενος για την προσπάθεια όλης της ομάδας.

Η σημερινή ανατροπή αλλά και η απόδοση του δευτέρου ημιχρόνου θα βοηθήσει στο να κτίσει η ομάδα ψυχολογία για τη συνέχεια;

Βέβαια! Ίσως επειδή τα αποτελέσματα στα φιλικά προετοιμασίας ήταν νικηφόρα, να νομίσαμε ότι το σημερινό παιχνίδι θα ήταν εύκολο. Όλα τα παιχνίδια θα είναι δύσκολα και είναι κάτι που πρέπει να βάλουμε στο μυαλό μας. Χρειάζεται να παίζουμε από το πρώτο δευτερόλεπτο για τη νίκη και να είμαστε δυνατοί. Σίγουρα το σημερινό θα είναι ένα μάθημα για εμάς.

Πολύ σύντομα επιστρέφουμε στο «Κίτιον» μπροστά στον κόσμο μας. Θέλεις να στείλεις ένα μήνυμα στους φίλους της Ανόρθωσης;

Χρειαζόμαστε τη βοήθεια του κόσμου μας. Και πέρσι και φέτος ο κόσμος ο έκτος παίκτης, έτσι ελπίζω το «Κίτιον» να είναι γεμάτο από φίλους της ομάδας που θα μας βοηθήσουν να κερδίσουμε το επόμενο παιχνίδι.