Αποβολές, πέναλτι και «Ίσμα»

Όλα τα είχε ο περσινός αγώνας μεταξύ Ανόρθωσης και Δόξας μιας και ένα παιχνίδι που αναμέναμε ότι εύκολα ή δύσκολα θα κερδίζαμε, λίγο έλειψε να γίνει ντέρμπι. Σε αντίθεση με τον αγώνα στο «Μακάρειο» όπου ο αντίπαλος εισέπραξε 4 γκολ από Μακρή, Λαϊφη και Αμπουρτζάνια, η αγωνία για το τρίποντο κράτησε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα.

Η παράσταση ξεκίνησε μόλις στο 16ο λεπτό με τον Ψευδιώτη να ανακαλύπτει πέναλτι του Τζέισον στον Λόμπο, με τον Καμίνσκι να αποτελεί θεία δίκη, αποκρούοντας την εκτέλεση από τα έντεκα βήματα. Τρία λεπτά αργότερα ήταν σειρά της ομάδας μας να κερδίσει πέναλτι σε ανατροπή του Κάλβο το οποίο έκανε γκολ ο Γκονσάλβεζ.

Στη συνέχεια είχαμε βροχή αποβολών και πρώτα για τον Βασκοντσέλος που κτύπησε εκτός φάσης τον Μάκο στο 27ο λεπτό. Μια στιγμιαία έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης για τον Λαϊφη του κόστισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, με το 1-0 του 19ου λεπτού να συντηρείται μέχρι τέλους.