ΠΡΟΣΟΧΗ! Το παιχνίδι αρχίζει στις 16:00

Μετά την ήττα πέρσι o Ζόρζε Κόστα δήλωσε μετά το τέλος του παιχνιδιού, πως το παιχνίδι για την ομάδα του ξεκίνησε στις 19:00 αντί στις 18:00. Με άλλα λόγια η ομάδα μας μπήκε στο παιχνίδι το δεύτερο ημίχρονο. Φέτος κάτι τέτοιο πρέπει να αποφευχθεί, η Ανόρθωσις πρέπει να μπει σοβαρά από το πρώτο λεπτό, να επιβάλει το ρυθμό της, να κάνει το παιχνίδι της και να πάρει νωρίς προβάδισμα στο σκορ. Έτσι θα καταφέρει να διαχειριστεί το παιχνίδι και θα το φέρει στα μέτρα της.

Προσοχή λοιπόν, για να καταφέρουμε να πάρουμε το τρίποντο, θα πρέπει η ομάδα να μπει δυνατά στο παιχνίδι. Όπως έκανε στο παιχνίδι με τον Οθέλλο, τον Ερμή, την Αγία Νάπα. Το κλειδί είναι το γρήγορο προβάδισμα και προς αυτή την κατεύθυνση θα κινηθεί η ομάδα.

Αφενός οι απουσίες θα επηρεάσουν, το φετινό ρόστερ δεν έχει την πολυτέλεια να λείπουν μαζεμένοι ποδοσφαιριστές από την ίδια κιόλας γραμμή. Ωστόσο, στη φετινή Ανόρθωση δεν μιλάνε οι μονάδες αλλά και το σύνολο.