Απλή και ουσιαστική

Μια Ανόρθωση άριστη στο τακτικό κομμάτι, πραγματοποίησε ένα από τα πιο ουσιαστικά πρώτα ημίχρονα της χρονιάς, έχοντα προβάδισμα ασφαλείας με 2-0 απέναντι στον φορμαρισμένο Ερμή. Ο Άντρε Πάους παρουσιάστηκε διαβασμένος μπλοκάροντας τον δεύτερο σκόρερ του πρωταθλήματος με τον Λαϊφη να περιορίζει (όπως και τον Ποτέ) σε ρόλο παρατηρητή, ενώ ένας άλλος ποδοσφαιριστής της αμυντικής τετράδας παίρνει τον τίτλο του κορυφαίου. Ο Ραζάκ Νούχου άφησε στο 2014 τις προβληματικές εμφανίσεις, κερδίζοντας ένα πέναλτι που έφερε το προβάδισμα και σμπαραλιάζοντας την άμυνα του Ερμή με κούρσα από τη μεσαία γραμμή και κάθετη πάσα στο δεύτερο γκολ. Στα αξιοσημείωτα η προτίμηση του Γκαρσία στον άξονα αντί ενός πιο αμυντικογενούς μέσου όπως του Μαραγκού, με τον προπονητή να δικαιώνεται μιας και ο Λατινοαμερικάνος βρήκε δίκτυα στα τέλη του ημιχρόνου. Άλλωστε το ποσοστό κατοχής του 66% στην ανάπαυλα πιστοποιεί ότι και σήμερα η Ανόρθωση επιδιώκει να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων.