Με άγχος και ανατροπή

Ίδρωσε, κόπιασε και τελικά επιβραβεύτηκε η Ανόρθωση στο περσινό παιχνίδι απέναντι στον Εθνικό Άχνας στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» με την ομάδα μας να χρειάζεται την παρέλευση 85 λεπτών για να πάρει το τρίποντο. Σε έναν αγώνα που ο Ζόρζε Κόστα είχε επιλέξει τους Βαλβέρδ, Άντιτς, Ζόρζε, Παβίσεβιτς, Αλέξα, Κάλβο, Γκριγκαλασβίλι Κολαούτι, Δημητρίου, Φοφανά και Μάκο, η Ανόρθωση βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 21ο λεπτό και ήταν ευχής έργο που πήγε στα αποδυτήρια ισόπαλη με εξαιρετικό γκολ του Γκριγκαλασβίλι.

sota

Στην επανάληψη πέρασαν στο παιχνίδι οι Σουσιάν, Οκκά και Σιέλης με την επιμονή του Ισραηλινού να είναι καταλυτική στη φάση του 85ου λεπτού όταν ο Φοφανά σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Κολαούτι για το 2-1. Αυτή ήταν η πέμπτη νίκη της Ανόρθωση στις έξι πρώτες αγωνιστικές, ενώ από τους 14 ποδοσφαιριστές που αγωνίστηκαν, μόλις 5 βρίσκονται και φέτος στο ρόστερ.