Ανόρθωση – ΑΕΚ (Ζωντανά)

Τέλος αγώνα

89′ 1-1 Ο Μακρής με περιστροφική κίνηση εκθέτει τον Καταλά ο οποίος τον ανατρέπει με την ομάδα μας να κερδίζει πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Κάλβο

88′ Κακή εκτίμηση του Νέγκρι σε εκτέλεση κόρνερ με τον Σεράν να κάνει την προβολή στέλνοντας τη μπάλα μόλις έξω

87′ Μπαλιά του Θεοδώρου στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας με τον Μακρή να προδίδεται από το λανθασμένο κοντρόλ και να μην μπορεί να βγει μόνος απέναντι στον Νέγκρι

85′ Εξαιρετική επέμβαση του Βέγκα ο οποίος με τα πόδια νικά τον Παύλου σε τετ-α-τετ

81′ Εκτέλεση φάουλ του Θεοδώρου από αριστερά με τον Μαϊσουράτζε να μην μπορεί να την σπρώξει στα δίκτυα μετά από καλή τοποθέτηση στο δεύτερο δοκάρι

Αλλαγή: Ο Θεοδώρου πήρε τη θέση του Ανδρέου

Αλλαγή: Ο Μακρής πήρε τη θέση του Αβραάμ

68′ Έξυπνη μπαλιά του Λοϊζίδη στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας με τον Αβραάμ να βρίσκει τον Ανδρέου ο οποίος με συρτό σουτ έστειλε τη μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι

66′ 0-1 με σουτ του Τομάς έξω από την μεγάλη περιοχή

Αλλαγή: Ο Λοϊζίδης πήρε τη θέση του Νούχου

64′ Κλέψιμο του Αμπουρτζάνια στην μεσαία γραμμή ο οποίος φεύγει με πολύ καλές αριθμητικές προϋποθέσεις στην αντεπίθεση ωστόσο καθυστερεί και χάνει την ευκαιρία να απειλήσει

61′ Νούχου και Αβραάμ κρύβουν την μπάλα με τον Αφρικανό να στέλνει συστημένη μπαλιά για το κεφάλι του Αμπουρτζάνια ωστόσο ο Γεωργιανός δεν μπόρεσε εξ επαφής να ανοίξει το σκορ στην μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα

55′ Άλλο ένα ανέβασμα του Νούχου και άλλη μια μπαλιά από αριστερά ωστόσο ούτε ο Ιακοβένκο, ούτε ο Κάλβο μπόρεσαν να μπουν στην πορεία της μπάλας

Αλλαγή: Ο Βέγκα πήρε τη θέση του Βαλβέρδ

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Η Ανόρθωση είχε περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή της και όσο περνούσε ο χρόνος δημιούργησε κάποιες αξιόλογες ευκαιρίες με δράστη τον Ιακοβένκο. Πολύ καλό παιχνίδι από την αριστερή πλευρά με τους Νούχου και Αβραάμ να έχουν χημεία, ενώ ένα στοιχείο που ξεχώρισε είναι η εκδήλωση γρήγορων αντεπιθέσεων με την επιθετική τετράδα να ξεδιπλώνεται ταχύτατα στο χώρο. Στον ανασταλτικό τομέα δεν αντιμετωπίσαμε ιδιαίτερα προβλήματα με τον Μαϊσουράτζε να αναλαμβάνει το μαρκάρισμα του Τομάς και τους φιλοξενούμενους να επιτίθενται περισσότερο από αριστερά με τον Δημητρίου να αντιμετωπίζει κάποια προβλήματα.

Λήξη πρώτου ημιχρόνου

40′ Σουτ του Εγγλέζου από πλάγια αριστερά δεν ανησυχεί ιδιαίτερα τον Βαλβέρδ ο οποίος μέχρι στιγμής δεν έχει κινδυνέψει

31′ Κάθετη πάσα του Αμπουρτζάνια στον Ιακοβένκο ο οποίος από πλάγια αριστερά δεν καταφέρνει να σημαδέψει τον στόχο

29′ Άλλη μια προώθηση από τον Νούχου ο οποίος κλέβει τις εντυπώσεις, του οποίου την παράλληλη μπαλιά δεν μπορεί να αξιοποιήσει ο Ιακοβένκο

21′ Ατομική ενέργεια του Κάλβο από δεξιά με τον Ισπανό να τελειώνει μόνος την προσπάθεια σημαδεύοντας τον Νέγκρι

20′ Γρήγορη αντεπίθεση μετά από εκτέλεση κόρνερ της ΑΕΚ με τον Ιακοβένκο να περνά από τρεις αντίπαλους ποδοσφαιριστές αλλά να μένει από δυνάμεις και να αφήνει ημιτελής την προσπάθειά του

13′ Ωραίος συνδυασμός Ιακοβένκο-Αμπουρτζάνια με τον τελευταίο να μην μπορεί να ολοκληρώσει την προσπάθειά του μετά από παρέμβαση του Μέρτακα

11′ Καίρια παρέμβαση του Λαϊφη σε προσπάθεια του Κολαούτι με τον νεαρό να αποτελεί τον παρτενέρ του Σεράν στο κέντρο της αμύνας

8′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αβραάμ από πλάγια δεξιά με τον Νέγκρι να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ