Σαρωτικά κυανόλευκη η προϊστορία

Μόνο Ανόρθωση είναι η προϊστορία των αναμετρήσεων με την συμπολίτισσα Νέα Σαλαμίνα.  Φυσικά η προϊστορία δεν παίζει μπάλα και αυτό το είδαμε ουκ ολίγες φορές στη φετινή Ανόρθωση. Από το 1991 και εντεύθεν η Μεγάλη Κυρία σε σύνολο 19 αγώνων  αριθμεί 15 νίκες ενώ τέσσερα ματς έληξαν ισόπαλα.

Την πιο ευρεία νίκη της η Ανόρθωση την πέτυχε την περίοδο 1997-98 οπότε και διέσυρε τους ερυθρόλευκους με το πελώριο 7-1. Η τελευταία ισοπαλία που έφεραν οι δύο ομάδες χρονολογείται την ποδοσφαιρική περίοδο 2011-12 οπότε οι δύο συμβιβάστηκαν στο 1-1. Η Ανόρθωσις ισοφάρισε στα τελευταία λεπτά με γκολ του Μαρκίνιος.

Με την Σαλαμίνα να βρίσκεται στην β΄κατηγορία το 2010-11 οι δύο ομάδες συναντήθηκαν για πρώτη φορά στη δεκαετία που διανύουμε τον Σεπτέμβριο του 2011. Όπως προαναφέρθηκε το ματς έληξε ισόπαλο 1-1. Στην περσινή αναμέτρηση η Ανόρθωσις έστω και δύσκολα υπέταξε την Νέα Σαλαμίνα με 1-0.

2013 Ανόρθωση Vs Νέα Σαλαμίνα ( 1 – 0)

2012 Ανόρθωση Vs Νέα Σαλαμίνα ( 1 – 1)

2011 Η Νέα Σαλαμίνα στην β’κατηγορία.

Στην πρώτη δεκαετία του αιώνα που διανύουμε οι δύο αυριανοί μονομάχοι συναντήθηκαν εφτά φορές εκ των οποίων οι έξι ανάδειξαν νικητές τους ποδοσφαιριστές της Μεγάλης Κυρίας. Η μοναδική ισοπαλία σημειώθηκε το 2003 με την ομάδα μας να αγωνίζεται υποχρεωτικά στο Παραλίμνι λόγω βελτιωτικών έργων στο Αντώνης Παπαδόπουλος.

2001 Ανόρθωση Vs Νέα Σαλαμίνα ( 2 – 1)

Τη δεκαετία του 1990 η ομάδα μας δεν ήταν κυρίαρχη μόνο στα Βαρωσιώτικα ντέρμπι αλλά και στο κυπριακό ποδόσφαιρο γενικότερα. Οι δύο κόρες της Αμμοχώστου διασταύρωσαν τα ξίφη τους με γηπεδούχο την Ανόρθωση 10 φορές, η ομάδα μας πήρε την νίκη τις 8 ενώ τα άλλα 2 ματς έληξαν ισόπαλα.

2000 Ανόρθωση Vs Νέα Σαλαμίνα ( 1 – 0)

1999 Ανόρθωση Vs Νέα Σαλαμίνα ( 5 – 3)

1998 Ανόρθωση Vs Νέα Σαλαμίνα ( 7 – 1)

1997 Ανόρθωση Vs Νέα Σαλαμίνα ( 2 – 0)

1996 Ανόρθωση Vs Νέα Σαλαμίνα ( 3 – 2)

1995 Ανόρθωση Vs Νέα Σαλαμίνα ( 3 – 1)

1994 Ανόρθωση Vs Νέα Σαλαμίνα ( 3 – 0)

1993 Ανόρθωση Vs Νέα Σαλαμίνα ( 1 – 1)