Νίκησαν τα κορίτσια, έχασε ο Απόλλωνας

Άνετη νίκη με 3-0 πέτυχαν τα κορίτσια μας σε βάρος της ΑΕΛ και σε συνδυασμό με την ήττα του Απόλλωνα στη Λάρνακα από την ΑΕΚ, το πρωτάθλημα αποκτά και πάλι νέο ενδιαφέρον.

Στο κλειστό του ΑΤΙ, οι κυανόλευκες δεν επέτρεψαν στις γαλαζοκίτρινες να φέρουν σθεναρή αντίσταση. Πέραν του πρώτου σετ, το οποίο κρίθηκε στους τέσσερις πόντους (25-21), η ομάδα μας δεν άφησε περιθώρια στην ΑΕΛ να μπει στη διεκδίκηση του αγώνα. Το δεύτερο και το τρίτο σετ έληξαν με το ίδιο σκορ (25-16).

Κορυφαίες για την ομάδα μας οι Μαρίνα Λαβρούκ και Μαριότα Αγγελοπούλου, η οποία αγωνίστηκε ως ακραία.

Στο Κίτιον, ο Απόλλωνας ηττήθηκε με 3-0 σετ από την ΑΕΚ (25-18, 25-16, 25-22) κι έτσι η απόσταση του Φοίνικα από την κορυφή μειώθηκε στους τέσσερις βαθμούς. Με αυτά τα δεδομένα, ο αγώνας με τον Απόλλωνα την ερχόμενη Τρίτη γίνεται ακόμα πιο σημαντικός, καθώς με νίκη πλησιάζουμε την ομάδα της Λεμεσού στον ένα βαθμό και όλα θα είναι πιθανά.