Νίκη στο ντέρμπι με την Ομόνοια και κορυφή

Σπουδαία νίκη για την Ανόρθωση, η οποία εφάρμοσε το… νόμο του Θεμιστόκλειου και κατέβαλε την Ομόνοια με 3-1 σετ, πατώντας κορυφή την πιο κατάλληλη στιγμή. Πλέον, η κατάκτηση του τίτλου περνά από τα δικά μας και μόνο χέρια. Δυστυχώς, το παιχνίδι αμαυρώθηκε από σοβαρά και εκτεταμένα επεισόδια μετά το τέλος του.

Οι λεβέντες του Μάριου Κοντού μπήκαν ψυχωμένα στο παρκέ και παρότι η Ομόνοια προηγήθηκε με 0-1, έφτασαν εύκολα στο 8-1 στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ. Η Ανόρθωσις είχε διαρκώς το προβάδισμα και έκλεισε το σετ με 25-21.

Στο δεύτερο σετ η Ομόνοια προσπάθησε να αντιδράσει και πήρε νωρίς κεφάλι με 4-8. Μάλιστα, οι πράσινοι έφτασαν πρώτοι στους 15 πόντους, όταν και ξεκίνησε η αντεπίθεση διαρκείας της Κυρίας που γύρισε το παιχνίδι σε 16-15. Με τη δύναμη που έδωσε ο συγκλονιστικός κόσμος στην εξέδρα, αφού περισσότερα από χίλια άτομα κατέκλυσαν το κλειστό, φτάσαμε σχετικά εύκολα στο 25-20.

Διαφορετικά ήταν τα πράγματα στο τρίτο σετ. Οι αντίπαλοι είχαν το ελαφρύ προβάδισμα με 6-8 και στη συνέχεια ξέφυγαν με 10-16. Οι παίχτες μας άφησαν το σετ να χαθεί (14-25) και ετοιμάστηκαν για τη μεγάλη μάχη!

1902935_716624998359415_818823802_n

Αυτή, ήταν το τέταρτο σετ. Σετ, το οποίο έπρεπε να κερδηθεί πάση θυσία, αφού εάν “χαρίζαμε” και δεύτερο σετ στην Ομόνοια, δεν θα πατούσαμε κορυφή. Ήταν πραγματικά συγκλονιστικό το σετ, με τους φιλοξενούμενους να έχουν το προβάδισμα με 4-8 και την Κυρία να το γυρίζει σε 16-13. Τελικά, στο φινάλε η ομάδα μας πάτησε γκάζι και πήρε το σετ με 25-19 σκορπώντας ντελίριο ενθουσιασμού στον κόσμο!

Δυστυχώς, κατά την αποχώρηση των οπαδών από το γήπεδο, ακολούθησε εισβολή οπαδών των φιλοξενουμένων που βρίσκονταν εκτός του γηπέδου με ξύλα, λοστούς, πέτρες και φωτοβολίδες, με αποτέλεσμα να γενικευτούν τα επεισόδια ανάμεσα στους φίλους των δύο ομάδων. Άτομα οδηγήθηκαν στο νοσοκομείο χτυπημένα από πέτρες, ανάμεσά τους και γυναίκες, κινδύνευσαν παιδιά και ηλικιωμένοι ενώ προκλήθηκαν εκτεταμένες ζημιές σε αυτοκίνητα φίλων της ομάδας μας αλλά και στο ίδιο γήπεδο.

Απούσα από όλ’ αυτά η αστυνομία η οποία θα τοποθετηθεί εντός της ημέρας για τα όσα έγιναν.

Την ερχόμενη Παρασκευή η ομάδα μας δίνει δύσκολο αγώνα εκτός έδρας με τη Σαλαμίνα την ώρα που η Ομόνοια θα φιλοξενεί την Αναγέννηση. Στην εικοστή και τελευταία αγωνιστική, εμείς φιλοξενούμε την Αναγέννηση και η Ομόνοια τη Σαλαμίνα. Με δυο νίκες, το πρωτάθλημα είναι δικό μας. Ωστόσο, είναι δύσκολα παιχνίδια και τίποτα δεν κρίθηκε ακόμα.