Με οδηγό τον πρώτο γύρο (βίντεο)

Ήττα από ΑΠΟΕΛ, τρίποντο στο ενενηνταφεύγα με το Παραλίμνι, ήττα και κάκιστη εμφάνιση με ΑΕΛ και οδυνηρή ισοπαλία στις καθυστερήσεις με ΑΕΚ. Αυτό ήταν το φόντο της αναμέτρησης του πρώτου γύρου κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα.

Στο γήπεδο Αμμόχωστος ωστόσο κατέβηκε μια άλλη Ανόρθωση. Με πρωτεργάτη τον ορεξάτο Κάλβο πλαγιοκοπούσε διαρκώς την αντίπαλο, είχε διάθεση για μπάλα και κατάφερε μέχρι το ημίχρονο να προηγείται της συμπολίτιδας με 0-3, αποτέλεσμα με το οποίο τελείωσε και ο αγώνας. Σκόρερ οι Κάλβο, Ζόρζε και Φοφανά.

Το σκορ αλλά και η εν γένει εμφάνιση της ομάδας απέναντι σε μια Σαλαμίνα που έκανε – και κάνει – καλή χρονιά, γέννησαν ξανά τις προσδοκίες στον κόσμο για κάτι καλύτερο στη συνέχεια. Δυστυχώς όμως, γρήγορα διαψευστήκαμε.