Αχ ρε Φοφανά… (βίντεο)

Με ήττα φύγαμε από το ΓΣΠ στον αγώνα του πρώτου γύρου απέναντι στο ΑΠΟΕΛ, καθώς η ομάδα μας δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις ξεκάθαρες ευκαιρίες που βρήκε και έμεινε άσφαιρη, ενώ το ΑΠΟΕΛ εκμεταλλεύτηκε ένα από τα κόρνερ που κέρδισε και μετέτρεψε σε τέρμα μία από τις λιγοστές ευκαιρίες που με τη σειρά τουβρήκε. Η ομάδα μας είχε τις καλές στιγμές της, είχε και τις άσχημες της όμως αλλά το αποτέλεσμα θα ήταν πιο δίκαιο αν ερχόταν ισόπαλο. Με την ήττα εκείνη, η Ανόρθωση βρέθηκε τρεις πόντους μακριά από την κορυφή, ενώ ένα γύρο αργότερα η διαφορά έχει πάει στους 9!

Η σύνθεση

Με δύο αναγκαστικές αλλαγές ξεκίνησε το παιγνίδι η ομάδα μας. Πρώτα ο Τζέισον ο οποίος τότε αντιμετώπισε ένα πρόβλημα που τον άφησε ένα μήνα εκτός, ενώ Βαλβέρδε φάνηκε άτυχος στην προθέρμανση και με εξάρθρωση ωμοπλάτης και αντικαταστήθηκε την τελευταία στιγμή από τον Βέγκα. Παβίσεβιτς και Ζόρζε ήταν οι δύο στο κέντρο της άμυνας με Άντιτς και Σιέλη δεξιά και αριστερά αντίστοιχα. Μάκος, Αλέξα και Σότα ήταν οι τρεις στη μεσαία γραμμή, με τους Φοφανά και Κάλβο στα δύο επιθετικά φτερά και τον Κολαούτι στην κορυφή.

Η ομάδα μας μπήκε δυνατά στα πρώτα λεπτά του παιγνιδιού και  είχε την κατοχή της μπάλας, ενώ επιτιθόταν κυρίως από τα άκρα με τον Τόνι Κάλβο να είναι αρκετά δραστήριος. Η Ανόρθωση ήταν η ομάδα που δημιούργησε τις περισσότερες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο με δράστες τους Κάλβο, Φοφανά, Κολαούτι και Γκριγκαλασβίλι αλλά η μπάλα δεν έμπαινε στο πλεκτό. Το ΑΠΟΕΛ με ένα καλό δεκάλεπτο στα μέσα προς το τέλος του ημιχρόνου μας έβαλε αρκετή πίεση ενώ η ομάδα μας δεν είχε τα κατάλληλα μαρκαρίσματα. Όμως στο τέλος του ημιχρόνου ήταν η ομάδα μας που έχασε την ευκαιρία του αγώνα όταν ο Φοφανά σε κενή εστία κατάφερε να στείλει τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι…

Στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε να επιτεθούμε αλλά δεν μπορέσαμε να δημιουργήσουμε τις φάσεις που δημιουργήσαμε στο πρώτο ημίχρονο. Ήρθε και το τέρμα του ΑΠΟΕΛ μετά από εκτέλεση κόρνερ και ανενόχλητη κεφαλιά του Αμορίν και εκεί δυσκόλεψαν τα πράγματα. Δημιουργήσαμε στη συνέχεια κάποιες καλές ευκαιρίες αλλά δεν καταφέραμε να ισοφαρίσουμε, ενώ ούτε το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να δημιουργήσει τις μεγάλες ευκαιρίες. Εκεί που χρειάστηκε επενέβη ο Βέγκα αλλά οι επιθετικοί μας δεν κατάφεραν τουλάχιστον να ισοφαρίσουν το παιγνίδι και μοιραία ήρθε η ήττα με 1-0…