Ανόρθωσις – Α. Ε. Κουκλιών (Ζωντανά)

Στο άδειο Αντώνης Παπαδόπουλος η Ανόρθωση υποδέχεται την Α. Ε. Κουκλιών στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής με την ομάδα μας να ψάχνει το τρίτο συνεχόμενο τρίποντο που θα την ανεβάσει ακόμη περισσότερο αγωνιστικά και ψυχολογικά. Στο αγωνιστικό κομμάτι ξεχωρίζει το ντεπούτο του Μπεσέρα ο οποίος πήρε ουσιαστικά τη θέση του Γκριγκαλασβίλι, ενώ ο Άντιτς επιλέχθηκε ως αντικαταστάτης του τραυματία Ζόρζε. Από εκεί και πέρα δεν παρατηρείται κάποια ιδιαίτερα διαφοροποίηση σε σχέση με τον αγώνα της προηγούμενης αγωνιστικής με τον Γκαρσία να διατηρεί τη θέση του στη κορυφή της επίθεσης.

Αρχικές ενδεκάδες

Ανόρθωση: Βέγκα, Δημητρίου, Αβραάμ, Άντιτς, Παβίσεβιτς, Μάκος, Οχαγιόν, Μπεσέρα, Κάλβο, Φοφανά, Γκαρσία.

Α. Ε. Κουκλιών: Καϊρίνος, Ιωάννου, Πικραμμένος, Σάββα, Μπάνο, Γ. Σιέλης, Ντε Μπρούνο, Ακόστα, Γκόμες, Βέσλεμ, Βράνικαν.

Έναρξη πρώτου ημιχρόνου

3′ Πρώτη υποψία φάσης από πλευράς φιλοξενουμένων μετά από εκτέλεση κόρνερ από αριστερά και άστοχη έξοδο του Βέγκα

11′ Ωραία ατομική ενέργεια του Κάλβο που βρήκε τον Φοφανά από αριστερά, ωστόσο του γύρισμα του τελευταίου στην περιοχή δεν ήταν καλό

13′ Κάθετη μπαλιά του Γκαρσία μέσα στην περιοχή για τον Δημητρίου ο οποίος έχασε την ισορροπία του και δεν μπόρεσε να απειλήσει

20′ Διπλή ευκαιρία με την κεφαλιά του Μάκου μετά από εκτέλεση κόρνερ του Οχαγιόν να περνά παράλληλα με την αντίπαλη εστία ενώ στη συνέχεια ο Γκαρσία δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά σε μπαλιά του Φοφανά

22′ Εξαιρετική μπαλιά του Μπεσέρα από αριστερά με το Γκαρσία να μην μπορεί να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα από πλάγια θέση

23′ Ολιγωρία του Μάκου δίνει την ευκαιρία στην Παφιακή ομάδα να απειλήσει ωστόσο το σουτ του Βρανικάν πέρασε απελπιστικά έξω

25′ Τεράστια ευκαιρία με τους Οχαγιόν και Γκαρσία να ανταλλάζουν γρήγορα την μπάλα στην αντεπίθεση αλλά ο Μπεσέρα αστόχησε σε τετ-α-τετ από πλάγια θέση

27′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Οχαγιόν λίγο έξω από την περιοχή δεν ανησύχησε τον Καϊρίνο

29′ Ο Μπεσέρα εγκλιματίζεται όλο και περισσότερο με την πάροδο του χρόνου και απειλεί εκ νέου μετά από κλέψιμο έξω από την αντίπαλη περιοχή

31′ Ξεδιπλώνεται γρήγορα στην αντεπίθεση η Ανόρθωση με την μπάλα να περνά από τα πόδια των Γκαρσία και Μπεσέρα πριν ο Κάλβο προδωθεί από το κακό του κοντρόλ

32′ Εξαιρετική πάσα 20 μέτρων του Κάλβο στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας προς τον Μπεσέρα ο οποίος δεν μπόρεσε να ανοίξει το σκορ απο πλάγια θέση

37′ Άλλο ένα δείγμα έλλειψης αυτοσυγκέντρωσης στην άμυνά μας με την Παφιακή ομάδα να επωφελείται από συνεχόμενες κόντρες αλλά ευτυχώς να μην ευστοχεί

40′ 1-0 Ονειρικό ντεπούτο για Μπεσέρα ο οποίος με ωραία τοποθέτηση στην μικρή περιοχή εκμεταλλεύεται την παράλληλη μπαλιά του Φοφανά πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με την φανέλα της Ανόρθωσης

Λήξη πρώτου ημιχρόνου

Παρόλο που η Ανόρθωση δεν παρουσιάστηκε νωθρή όπως σε προηγούμενα παιχνίδια που ουσιαστικά σπαταλούσε το πρώτο ημίχρονο, το σενάριο ενός αγχωτικού δευτέρου ημιχρόνου πλανόταν μέχρι το 40ο λεπτό. Ο Λεάντρο Μπεσέρα σφράγισε ένα απλό και ουσιαστικό 45λεπτο με το πρώτο του γκολ με την γαλανόλευκη φανέλα, απομακρύνοντας το όποιο άγχος είχε δημιουργηθεί. Χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή στο αμυντικό κομμάτι μιας και η άμυνά μας παρουσίασε πολλά κενά διαστήματα και περισσότερο η ανικανότητα των φιλοξενουμένων επιθετικά, παρά η δική μας ανασταλτικά, κρατά το μηδέν παθητικό.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

47′ Ο Μπεσέρα διανύει απόσταση 15 μέτρων με την μπάλα και μοιράζει δεξία στον Γκαρσία, ωστόσο ο Κάλβο που ήταν ο τελικός αποδέκτης δεν έκανε καλό γύρισμα στην περιοχή

51′ Σωτήρια προβολή του Αβραάμ προ του Βρανικάν ο οποίος ετοιμαζόταν να βρεθεί τετ-α-τετ με τον Βέγκα

52′ Ο Μάκος βρέθηκε μόνος από δεξιά μετά από μπαλιά του Φοφανά ωστόσο το μόνο που κατάφερε ήταν να σημαδέψει το αριστερό δοκάρι του Καϊρίνου

55′ Διαδοχικά αβίαστα λάθη από Άντιτς, Παβίσεβιτς και Βέγκα ευτυχώς δεν στοιχίζουν

57′ Ο Κάλβο ταλαιπωρεί τον προσωπικό του αντίπαλο, περνά την μπαλιά από δεξιά ωστόσο ο Φοφανά δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί το ωραίο κατέβασμα του Γκαρσία

61′ Γκριγκαλασβίλι αντί Φοφανά

63′ 1-1 Ήταν ζήτημα χρόνου η ισοφάριση με τον τρόπο που εξελισσόταν το παιχνίδι με τον Βέγκα να πραγματοποιεί άστοχη έξοδο και τον Βρανικάν να σκοράρει προ κενής εστίας

68′ Κολαούτι αντί Οχαγιόν

71′ Εντυπωσιακό σουτ στην κίνηση από τον Γκαρσία με τον Καϊρίνο να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ

73′ Με δέκα παίκτες θα ολοκληρώσει τον αγώνα η Παφιακή ομάδα μιας και ο Γκόμεζ αποβάλλεται μετά από σκληρό φάουλ στον Άντιτς

74′ Αποβάλλεται και ο προπονητής των φιλοξενουμένων, Δημήτρης Ιωάννου, λόγω διαμαρτυριών

77′ Κίτρινη κάρτα στον Δημητρίου

79′ Μακρής αντί Άντιτς

80′ Ο Μπεσέρα χορεύει την άμυνα των φιλοξενουμένων αλλά η πάσα του προς τον Κάλβο κόπηκε την τελευταία στιγμή

81′ Κίτρινη κάρτα στον Μάκο

82′ 1-2 Ολική ανατροπή με τους Παφίτες να παίρνουν προβάδισμα αν και με 10 παίκτες με απευθείας εκτέλεση φάουλ εκτός περιοχής

89′ Δεύτερο δοκάρι με σουτ του Μπεσέρα από το ύψος της μεγάλης περιοχής

91′ Ωραία μπαλιά του Δημητρίου με τον Καϊρίνο να προλαβαίνει την προβολή του Κολαούτι

92′ 2-2 Ο Μακρής από κοντινή απόσταση ισοφαρίζει μετά από φάση διαρκείας