Κυανόλευκη υπεροχή με βυσσινί παγίδες

Από την περίοδο 1990 – 91 μέχρι σήμερα η Ανόρθωσις φιλοξένησε την Ε.Ν.Π 24 φορές με την ομάδα μας να παίρνει την νίκη 19 φορές, 3 ματς να λήγουν ισόπαλα ενώ δύο φορές η Ε.Ν.Π κατάφερε να φύγει με το διπλό.

Κατά την δεκαετία του 1990 η Ανόρθωσις μετρούσε 9 νίκες και μια ήττα το 1992-93, ήττα η οποία έφερε και την παραίτητη του τότε προπονητή της ομάδας μας Σουηδού Λέναρντ Σόντερμπεργκ και την ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας από τον Νίκο Αλέφαντο. Μεγαλύτερη σε έκταση νίκη ήταν αυτή του 1995-96 εκεί όπου η ομάδα μας με τον Δημήτρη Ιωάννου να ντεμπουτάρει με την φανέλα της Ανόρθωσης συνέτριψε τους Παραλιμνίτες με 5-0.

Στις 10 αναμετρήσεις που έγιναν κατά την δεκαετία του 2000 η Ανόρθωσις έχει απολογισμό 7 νίκες 2 ισοπαλίες και μία ήττα. Για δύο σερί χρονιές οι Παραλιμνίτες μας αποτελούσαν απροσπέλαστο εμπόδιο για την ομάδα μας. Πιο συγκεκριμένα το 2001-02 σε ένα ματς όπου πήραμε κεφάλι στο σκορ με 2-0 το Παραλίμνι μας ισοφάρισε  στα τελευταία 10 λεπτά. Το τέλος της αναμέτρησης είχε βρει την ομάδα μας να εκφράζει σφοδρά παράπονα για τις υποδείξεις του βοηθού Αντωνόπουλου. Στο τέλος της χρονιάς η απώλεια αυτή μας στοίχησε τον τίτλο καθώς τερματίσαμε 1 βαθμό πίσω από τον ΑΠΟΕΛ.

Στο πρώτο μισό του 2002-03 η ομάδα μας χρησιμοποιούσε ως έδρα το Δημοτικό στάδιο Παραλιμνίου, έτσι για κακή μας τύχη φιλοξενούσαμε την Ένωση στην φυσική της έδρα. Παρά το γεγονός πως η Ανόρθωση πήρε κεφάλι στο σκορ οι Παραλιμνίτες με πρωταγωνιστή τον αείμνηστο Γιώργο Καρά έκαναν την ολική ανατροπή. Στο τέλος και αυτής της περιόδου η Ανόρθωση πλήρωσε τις εντός έδρας απώλειες από την Ε.Ν.Π καθως έχασε εκ νέου το πρωτάθλημα στον πόντο, αυτή την φορά από την Ομόνοια.

To 2005 η αναμέτρηση έγινε στο Γ.Σ.Π και είχε πανηγυρικό χαρακτήρα καθώς η ομάδα μας πανηγύριζε τον 12ο τίτλο στην ιστορία της.

Στη δεκαετία που διανύουμε βρεθήκαμε εντός έδρας αντιμέτωποι με την ομάδα του Παραλιμνίου 3 φορές, μετρώντας δύο νίκες και μια ισοπαλία.