Η προϊστορία ζητά εξιλέωση

Η προϊστορία δείχνει εμφανή υπεροχή της ομάδας μας απέναντι στην Α.Ε.Κ, ωστόσο ως γνωστό από μόνη της δεν παίζει μπάλα και θα πρέπει οι ποδοσφαιριστές μας να ιδρώσουν εάν θέλουν να κατακτήσουν το τρίποντο.

Μέχρι στιγμής οι δύο ομάδες βρέθηκαν αντιμέτωπες 21 φορές, με την ομάδα μας να παίρνει το τρίποντο τις 14, 4 ματς να λήγουν ισόπαλα, ενώ 3 φορές η Α.Ε.Κ  κατάφερε και δραπέτευσε με το διπλό από το «Αντώνης Παπαδόπουλος». Ο απολογισμός στα τέρματα ενδεικτικός της υπεροχής μας, καθώς μετράμε 42 τέρματα υπέρ έναντι 21 κατά.

Τις ενδοξότερες μέρες στην ιστορία τους ζουν στην Α.Ε.Κ καθώς έχουν να χάσουν από την Ανόρθωση στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» από το 2011. Έτσι λοιπόν ο Ζόρζε Κόστα και οι ποδοσφαιριστές του, την Κυριακή όχι μόνο οφείλουν να πάρουν το τρίποντο για να κρατήσει επαφή με τα ψηλά δώματα η Ανόρθωση αλλά επιπλέον καλούνται αποκαταστήσουν  την τάξη όσο αφορά την προϊστορία.

Το 1995 είχαμε την πρώτη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων. Τη νίκη πήρε η ομάδα μας κερδίζοντας τους νεοσύστατους Σκαλιώτες με 3-0. Πρώτη απώλεια, γλυκιά όμως, για την ομάδα λίγους μήνες αργότερα, όταν στα πλαίσια του γ΄ γύρου του πρωταθλήματος 1995,  η ομάδα μας έφερε λευκή ισοπαλία με την Α.Ε.Κ, ωστόσο η ισοπαλία αυτή  πανηγυρίστηκε σαν νίκη καθώς την ίδια ώρα η Ομόνοια έχανε βαθμούς με την Α.Ε.Λ στο Μακάρειο και η ομάδα μας ήταν ένα βήμα πριν την κατάκτηση του πρώτου πρωταθλήματος της στην προσφυγιά!

Πρώτη ήττα για την ομάδα μας την περίοδο 1999-2000, όταν σε ένα αδιάφορο παιχνίδι – καθώς τον τίτλο τον κατακτήσαμε από τον Μάρτη – χάσαμε 1-2 από την Α.Ε.Κ. Ήττα που όπως είναι λογικό δεν μας πείραξε καθόλου καθώς είχαμε κατακτήσει το τέταρτο σερί πρωτάθλημα.

Η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη της Ανόρθωσης σημειώθηκε την ποδοσφαιρική περίοδο 2002-03, όταν η ομάδα μας διέσυρε τους Λαρνακείς με 5-1! Η εν λόγω αναμέτρηση διεξήχθη στο Παραλίμνι, στα πλαίσια της πρεμιέρας του τότε πρωταθλήματος.