ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ 3 – 1 ΑΠΟΕΛ: Ντέρμπι απ’ τα παλιά

Χάλασε τη γιορτή του ΑΠΟΕΛ που έχει σήμερα τα γενέθλιά του η Ανόρθωσις! Η Μεγάλη Κυρία, πήρε την πρώτη, σπουδαία της νίκη στο πρωτάθλημα, καταβάλλοντας στο Θεμιστόκλειο Αθλητικό Κέντρο τον ΑΠΟΕΛ με 3-1 σετ.

Το παιχνίδι ήταν πραγματικά συγκλονιστικό. Η ομάδα μας μπήκε δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε με 8-3. Στη συνέχεια όμως οι αντίπαλοι ισορρόπησαν για να φτάσουμε στο 16-14. Το σετ συνέχισε πόντο με πόντο, για να φτάσουμε στο ισόπαλο 23-23. Πιο ψύχραιμοι οι πετοσφαιριστές μας πήραν ωστόσο το σετ με 26-24.

Το δεύτερο σετ συνέχισε απ’ εκεί που τελείωσε το πρώτο, με τους Λευκωσιάτες όμως να έχουν το προβάδισμα στο σκορ. Στο τέλος ξέφυγαν και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα, κερδίζοντας το σετ με 20-25.

Στο καλύτερο σετ του αγώνα, με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, η Ανόρθωσις έδειξε την εμπειρία της και παρότι έχανε με 13-16 και 20-21, κατάφερε να γυρίσει το σετ σε 25-23 και να ξαναπάρει κεφάλι στο παιχνίδι.

Όλα έμοιαζαν εύκολα στο τέταρτο και τελευταίο σετ της αναμέτρησης, αφού ο Φοίνικας προηγήθηκε με 8-2, τη μεγαλύτερη διαφορά που άνοιξε στο παιχνίδι. Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη, με το ΑΠΟΕΛ να αμύνεται σθεναρά και το σετ – όπως και το παιχνίδι – να ολοκληρώνεται εν τέλει στο 26-24 και 3-1.