Ανόρθωσις 1 – 3 Walfer: Κέρδισαν εμπειρίες

Χρήσιμες εμπειρίες κέρδισαν τα κορίτσια μας, που παρά την υπερπροσπάθεια δεν κατάφεραν τελικά να κάνουν το θαύμα και να καταβάλουν τις Λουξεμβούργιες μέσα στο Θεμιστόκλειο, χάνοντας με 1-3 σετ.

Η ομάδα μας μπήκε δυνατά και αποφασισμένα στο παιχνίδι, παίρνοντας νωρίς κεφάλι στο σκορ με 8-5. Παρά τις προσπάθειες των αντιπάλων, οι παίχτριες μας παρέμειναν συγκεντρωμένες στον στόχο φτάνοντας στα μέσα του σετ στο 16-12. Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενες έκαναν την αντεπίθεσή τους, ωστόσο τα κορίτσια του κ. Ομελτένκο πάτησαν γκάζι και κέρδισαν το σετ με 25-19.

Στο δεύτερο σετ τα πράγματα ήταν εκ διαμέτρου αντίθετα. Οι Λουξεμβούργιες άνοιξαν νωρίς μεγάλη διαφορά στο σκορ, οπότε η ομάδα μας μάλλον άφησε το σετ να χαθεί, για να επικεντρωθεί στο επόμενο, που ήταν και το κρισιμότερο του αγώνα.

Στο τρίτο σετ λοιπόν, οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο με πόντο με στάσεις στο 7-8 και 13-16. Από το 17 όλα κι έπειτα όμως, κάπου χάθηκε η αυτοσυγκέντρωση και οι αντίπαλοι άνοιξαν την ψαλίδα. Η ομάδα μας πάλεψε προς το τέλος του σετ, αλλά κατάφερε απλά να μειώσει τη διαφορά, χάνοντας το σετ – και την πρόκριση – με 21-25.

Το 4ο και τελευταίο σετ ήταν τυπικής διαδικασίας, με τους αντιπάλους να το κατακτούν και αυτό με 22-25.

Τα κορίτσια που έδωσαν τρεις αγώνες μέσα σε μια βδομάδα πάλεψαν και έχασαν με το κεφάλι ψηλά. Αξίζει να σημειώσουμε πως σε κανένα από τα δυο παιχνίδια δεν είχαν δικαίωμα συμμετοχής οι ξένες πετοσφαιρίστριές μας. Πλέον, η προσοχή στρέφεται στο πρωτάθλημα και στο κρίσιμο παιχνίδι της ερχόμενης Τρίτης με την ΑΕΚίτιον στο ΑΤΙ.

Ο αγώνας μεταδόθηκε ζωντανά από το Anorthosis24.