Πάλεψαν αλλά λύγισαν τα κορίτσια

Κατέθεσαν δυνάμεις και πάλεψαν στο παρκέ του Σπύρος Κυπριανού τα κορίτσια της ομάδας μας, ωστόσο δεν κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση του Απόλλωνα στον αγώνα της Ασπίδας, στο Σπύρος Κυπριανού, στη Λεμεσό.

Παρουσία περίπου 600 φιλάθλων που έφτασαν στο γήπεδο κατόπιν προσκλήσεων, οι κοπέλες του φοίνικα που αγωνιζόταν με αμιγώς κυπριακή σύνθεση λύγισαν μπροστά στην ανωτερότητα του αντιπάλου, ο οποίος έπαιξε με δύο από τις τρεις ξένες που έχει στη διάθεσή του.

Οι αντίπαλες ξεκίνησαν πιο δυνατά τον αγώνα και είχαν διαρκώς προβάδισμα στο σκορ. Τα κορίτσια μας δεν το έβαζαν κάτω ωστόσο και δύο φορές φάνηκαν να «επιστρέφουν» στο παιχνίδι, πρώτα κάνοντας το 11-12 και μετά ισοφαρίζοντας σε 21 όλα! Ωστόσο, ο Απόλλωνας πιο ψύχραιμος και πιο τυχερός πήρε το σετ με 22-25.

Το δεύτερο σετ ήταν ακόμα πιο συναρπαστικό. Αν και ο Απόλλωνας ξεκίνησε με την ψυχολογία του πρώτου σετ η Μεγάλη Κυρία αντέδρασε και πήρε για πρώτη φορά στο παιχνίδι προβάρισμα 9-6. Η ομάδα μας ήταν διαρκώς μπροστά στο σκορ μέχρι που ο αντίπαλος ισοφάρισε σε 23 όλα και τελικά κατόρθωσε να πάρει το σετ με 23-25.

Κάπου εκεί οι ψυχολογικές και σωματικές μας δυνάμεις μας εγκατέλειψαν, αφού στο τρίτο σετ παρόλη την αντίσταση που προβάλαμε χάσαμε σχετικά εύκολα με 25-18.