Σύμμαχος η προϊστορία

Δύο λευκές ισοπαλίες και μια ήττα είναι τα μόνα μελανά σημεία στην προϊστορία των παιχνιδιών μας με την Αλκή τα τελευταία 23 χρόνια.

Πιο συγκεκριμένα από την περίοδο 1990-91 μέχρι σήμερα η Ανόρθωση αντιμετώπισε εκτός έδρας την Αλκή 15 φορές. Εκ του συνόλου των 15 αναμετρήσεων η Ανόρθωση κέρδισε τις δώδεκα, εξήλθαν ισόπαλες δίχως τέρματα οι δύο και ηττήθηκε σε μια αναμέτρηση.

Μεγαλύτερη σε έκταση νίκη ήταν εκείνη την περίοδο 2002-03 όπου και διαλύσαμε την Αλκή με 1-7. Την μοναδική μας ήττα την γνωρίσαμε μια χρονιά νωρίτερα όπου και ηττηθήκαμε με 1-0 από την Αλκή του Ίλιε Ντουμιτρέσκου, το ματς εκείνο αν και δεν ήταν η αιτία ήταν το τελευταίο του Γιάννη Μαντζουράκη ο οποίος επικαλούμενος οικονομικούς λόγους παραιτήθηκε από προπονητής της ομάδας μας.