H προϊστορία με τον Απόλλωνα

Συντριπτική είναι η προιστορία της ομάδας μας με αντίπαλο τον Απόλλωνα στο Αντώνης Παπαδόπουλος για τον θεσμό του πρωταθλήματος.  Από την δεκαετία του 1990 και συγκεκριμένα από το 1991 η Ανόρθωση πήρε το τρίποντο 17 φορές, 6 αγώνες έληξαν ισόπαλοι και 2 φορές φύγαμε με την ήττα.

Σε αυτούς τους 25 αγώνες λοιπόν η Ανόρθωση πήρε 57 βαθμούς συγκεντρώνοντας ποσοστό επιτυχίας 76%

Η μεγαλύτερη νίκη της ομάδας μας ήταν την περίοδο 1993-1994 με σκορ 4-1 ενώ η χειρότερη βραδιά στην προϊστορία των αγώνων με τον Απόλλωνα ήρθε με την ήττα με 0-3 την περίοδο 2003-2004.

Στα παιχνίδια που προαναφέραμε η Κυρία σκόραρε 49 γκολ και δέχθηκε 22 με μέσο όρο 1,96 γκολ/ αγώνα υπέρ και 1,13 γκολ/ αγώνα κατά  , αντίστοιχα.

Αναλυτικά η προϊστορία με την ομάδα της Λεμεσού.

1991 – Ανόρθωση Vs Απόλλων ( 3 – 0)

1992 – Ανόρθωση Vs Απόλλων ( 0 – 0)

1993 – Ανόρθωση Vs Απόλλων ( 1 – 0)

1994 – Ανόρθωση Vs Απόλλων ( 4 – 1)

1995 – Ανόρθωση Vs Απόλλων ( 2 – 1)

1995 – Ανόρθωση Vs Απόλλων ( 3 – 1)

1996 – Ανόρθωση Vs Απόλλων ( 1 – 0)

1997 – Ανόρθωση Vs Απόλλων ( 0 – 0)