Τρίτη φορά

Δύο φορές στα προηγούμενα πέντε χρόνια έχουμε βρεθεί αντιμέτωποι με την ομάδα της ΑΕΚ για τον θεσμό των play-off και αυτές ήταν την περίοδο 2007-08 όπου ήταν και η πρώτη χρονιά εφαρμογής του θεσμού, και η δεύτερη την χρονιά 2010-11.

Πιο συγκεκριμένα, την περίοδο 2007-08 η ομάδα μας που οδηγούσε εκ του ασφαλούς την κούρσα του πρωταθλήματος και στην πρεμιέρα του θεσμού αντιμετώπισε την Α.Ε.Κ στο Νέο ΓΣΖ όπου μετά από ένα επεισοδιακό ματς εξήλθαμε ισόπαλοι 2-2. Αν και βρεθήκαμε πίσω στο σκορ με 2-0 η ομάδα μας κατάφερε να απαντήσει στο β’ ημίχρονο με δύο τέρματα από τους Ζλόγκαρ και Φρούσο.  Για την ομάδα μας στο ματς εκείνο αγωνίστηκαν οι ακόλουθοι: Μπεκιάι, Κατσαβάκης, Κωνσταντίνου, Σαμάρας, Τριποτσέρης, Ζλόγκαρ, Πάουλο Κόστα, Μέγκαχεντ (25΄ Ντεγιάνοφ), Λαμπάν (75΄ Μπέλιτς), Σόσιν, Τσιταϊσβίλι (46΄ Φρούσσος)

Την δεύτερη φορά που τους αντιμετωπίσαμε στα πλαίσια της τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος 2010-11, η ομάδα μας υπό τις οδηγίες του Στάνιμιρ Στόιλοφ κέρδισε την ΑΕΚ με 0-1 έχοντας ως σκόρερ τον Μάρκο Μιχαήλ. Για την ομάδα μας αγωνίστηκαν οι ακόλουθοι: Κόζατσικ, Μπράτσι, Σιέλης, Σπρόκελ, Κόλιν, Αγκέλοφ, Λιουμπίνκοβιτς, Ερομοΐγκμπε, Κότο (91′ Θεοδώρου), Χατζηγεωργίου (71′ Χριστοφή), Μιχαήλ.