Έρευνα: Κίτρινες, κόκκινες και πέναλτι με ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ

Το anorthosis24.net θα επιχειρήσει να αναλύσει το φαινόμενο διαιτησία στο Γ.Σ.Π μέσω των στατιστικών.

Στο πειθαρχικό τομέα των κίτρινων καρτών η ομάδα μας στις τελευταίες 16 αναμετρήσεις που έγιναν στο στάδιο της πρωτεύουσας έλαβε 45 κίτρινες κάρτες έναντι  29 που έλαβε ο αντίπαλος. Σε τέσσερα ματς οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ δεν έλαβαν καμία κίτρινη κάρτα. Ο Λούης Λοΐζου στην αναμέτρηση για την περίοδο 2002-03, ο Καπιτανής τα 2004-05  και ο Ισραηλινός  Ζαμπιζί το 2009-10 οι μόνοι που παραβίασαν τον απαράβατο της έδρας και κιτρίνισαν τους αντίπαλους περισσότερες φορές από ότι τους δικούς μας.

Κόκκινες κάρτες

Σερί τριών διαδοχικών χρονιών που δέχεται κόκκινη κάρτα τρέχει η ομάδα μας η οποία στο σύνολο έχει 5 κόκκινες έναντι 2 του ΑΠΟΕΛ. Τις δύο κόκκινες του το ΑΠΟΕΛ τις πήρε το 2008 στις καθυστερήσεις για διαμαρτυρίες μετά που ο Σκοπελίτης τους έκλεισε το σπίτι.

Στο ματς τίτλου του 2004-05 την κόκκινη κάρτα την αντίκρισε ο Πουρσαϊτίδης για διαμαρτυρία στον καταλογισμό του πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου . Φυσικά μερικά χρονιά μετά ο  εν λόγω ποδοσφαιριστής μπορούσε να διαμαρτύρεται ανενόχλητα καθώς απέκτησε δικαίωμα ασυλίας.

Το 2005-06 ο Καϊλης ήταν αυτός που έδωσε στο πιάτο την νίκη στο ΑΠΟΕΛ καθώς είχε αποβάλλει τον Χάπερ από το 38’ λεπτό με απευθείας κόκκινη κατόπιν θεατρινισμών του Μακρίδη.

Ο παρ’ ολίγον διαιτητής της αυριανής συνάντησης το 2010 έκρινε το ντέρμπι καθώς εκτός του ότι είχε αποβάλλει τον Λαμπάν με δεύτερη κίτρινη αρνήθηκε και καθαρότατο πέναλτι στον Καφού ενώ το σκορ ήταν 0-0.

Το 2011 στο ματς των play-off  ήταν ο Κόλιν που δέχθηκε την κόκκινη κάρτα για να έρθει το 2011-2012 και πάλι ο Λαμπάν να δεχθεί κόκκινη στο τέλος της αναμέτρησης του πρώτου γύρου που έληξε 0-0.

Πέναλτι

Στα πέναλτι τώρα αξιοσημείωτο  το οποίο αποτελεί είδηση, το γεγονός ότι πάνε τρεισήμισι χρόνια να κερδίσει ο αντίπαλος πέναλτι σε μεταξύ μας παιχνίδι στο ΓΣΠ. Ευελπιστούμε ο ρεφ της αυριανής αναμέτρησης να μην ανακαλύψει πέναλτι φάντασμα όπως στο πρόσφατο παρελθόν.

Με δύο πέναλτι το ένα ανύπαρκτο ο Καίλης την περίοδο 2005-06 οδήγησε εκ του ασφαλούς τον ΑΠΟΕΛ σε νίκη, ενώ προηγουμένως μας είχε δώσει και εμάς πέναλτι το μοναδικό μας σε αυτά τα 12 χρόνια.

Ο Καπιτανής έδωσε δύο πέναλτι στον ΑΠΟΕΛ σε δύο διαφορετικές χρονιές. Την πρώτη το 2001-02 στο 85’ για να μειώσουν από 0-3 σε 1-3  και το επόμενο ήταν στο αλησμόνητο ματς της 13ης Μαρτίου 2005 που έδωσε την ευκαιρία στον ΑΠΟΕΛ να ισοφαρίσει προσωρινά σε 2-2.

Τα άλλα δύο πέναλτι παρουσιάζουν μια ιδιαιτερότητα με τον Τιμουρ Κετσπάγια, καθώς το πρώτο τον Ιανουάριο του 2004  ήταν στο πρώτο επίσημο ματς πρωταθλήματος όπου ο διαιτητής Ανδρονίκου χρειάστηκε μόλις δύο λεπτά για να στήσει τον ΑΠΟΕΛ στην άσπρη βούλα, σε ένα ματς όπου στην μνήμη μας έμειναν χαραγμένες οι δηλώσεις του αείμνηστου Κυριάκου Θεοχάρους που είπε χαρακτηριστικά: «Ας μας λαλούσαν να μέναμε σπίτι να μην φάμε ούτε τα νερά».

Το τελευταίο πέναλτι του διαστήματος αυτού ήταν τον Απρίλιο του 2009  στο τελευταίο ματς με τον Τιμούρ προπονητή.

Πίνακας 3 : Καταλογισθέντα πέναλτι

Να μην ξεχνάμε φυσικά ότι στο διάστημα αυτό βιώσαμε το γκολ offside του 2010-11 όπου στην εκπνοή του ημιχρόνου μας ισοφάρισαν.

Τα πλείστα ματς που παρουσιάζουν ισορροπία στατιστικά είναι αυτά με μειωμένο βαθμολογικό ενδιαφέρον όπως παραδείγματος χάριν αυτό του 2006-07, στα play off του 2007-08 και 2009-10.