LIVE: Ανόρθωση 5 – 1 Εθνικός

Το Anorthosis24 βρίσκεται στο Αντώνης Παπαδόπουλος για να σας μεταδώσει ζωντανά τον αγώνα απέναντι στον Εθνικό για την δέκατη αγωνιστική. Ο Πάολο Ζόρζε κάνει την επανεμφάνιση του μετά από ένα μήνα, ενώ ο Σιέλης βρίσκεται εκτός εντεκάδας, με τον Άντιτς να παίρνει θέση αριστερά και Κόλιν δεξιά.

Εντεκάδες:

Ανόρθωση: Βαλβέρδε, Αντιτς, Πάουλο Ζόρζε, Ιλιτς, Κόλιν, Σκοπελίτης, Σπαντάτσιο, Λαβόρδε, Οκκάς, Ρέζεκ, Ιτζάκι.

Εθνικός Αχνας: Σαρλίγια, Μαχράτζε, Μάρκο Αουρέλιο, Αλισον, Βαττής, Αντόνιο Ολιβέιρα, Παϊσάο, Οσενί, Σίμοφ, Αραμπατζής, Μπέμπα.

Έναρξη αγώνα

4′ Τίποτε το ιδιαίτερο μέχρι τώρα

5′ Πρώτη ευκαιρία για την ομάδα μας, όταν μετά από σέντρα του Άντιτς από τα αριστερά δεν πρόλαβε ο Ιτζάγκι να κάνει το πλασέ

6΄Πρώτο κόρνερ για την ομάδα μας – Ανεκμετάλλευτο

7′ Δοκάρι για τον Εθνικό μετά από σέντρα σουτ

Συμπληρώθηκε το δεκάλεπτο με την ομάδα μας να μην μπορεί να επιβάλει το παιγνίδι της

Διαφοροποίησε το σχήμα ο Λέβι, με τον Σπαντάτσιο δίπλα από τον Σκοπελίτη και τον Οκκά σε ρόλο ελεύθερου

15 Φάουλ για την ομάδα μας από τα πλάγια

16′ Σουτ από την Ίλιτς μετά την εκτέλεση του φάουλ, η μπάλα έξω

18′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό, αποκρούει ο Βαλβέρδε σε κόρνερ

21′ Τεράστια ευκαρία για την ομάδα μας, παράλληλη σέντρα του Λαβόρδε ο Ρέζεκ δεν μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίκτυα

23′ Σουτ από τον Ιτζάγκι η μπάλα έξω

Σχεδόν στο μισάωρο και προβληματίζει η Ανόρθωση με την απόδοση της

30′ 0-1 για τον Εθνικό μετά από ένα τραγικό λάθος της άμυνας μας

Δύσκολα τα πράγματα, αν συνεχίσουμε έτσι θα χάσουμε

33΄Φάουλ για την ομάδα μας σε καλό σημείο – Ανεκμετάλλευτο και αυτό

35΄ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ από τον Οκκά φέρνει στα ίσα το παιγνίδι! Δεύτερο πριν την λήξη του ημιχρόνου τώρα

Πάρα πολλά τα λάθη από την ομάδα μας σήμερα, ιδιαίτερα στην άμυνα

40΄Σουτ από τον Σπαντάτσιο η μπάλα έξω

43′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ Εκπληκτική κίνηση από τον Οκκά, δίνει έτοιμο τέρμα στον Ρέζεκ που από κοντά κάνει το 2-1

Ο Οκκάς ο καλύτερος με διαφορά για την ομάδα μας μέχρι τώρα. Θέλουμε και τρίτο τέρμα

Φανερά εκτός κλίματος ο Ζόρζε που κάνει πολλά λάθη

46′ Τρομερή επέλαση για τον Λαβόρδε που ανατρέπεται έξω από την περιοχή και κερδίζει το φάουλ. Πρώτη κίτρινη στο παιγνίδι, για τον Αραμπατζή

46′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ 3-1 με φοβερή εκτέλεση φάουλ του Σπαντάτσιο και η ομάδα μας παίρνει πολύ σημαντικό προβάδισμα

Τέλος ημιχρόνου

Μισή ώρα είμασταν όπως και με Σαλαμίνα και Αγία Νάπα. Έπρεπε να δεχθούμε το τέρμα για να αγωνιστούμε με τις πραγματικές μας δυνατότητες. Η Ανόρθωση του τελευταίου 15λεπτου είναι αυτή που θέλουμε όλοι να βλέπουμε.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Χωρίς αλλαγή η ομάδα μας στο δεύτερο ημίχρονο

49΄Σταματούν με φάουλ τον Λαβόρδε έξω από την περιοχή, μπορούσε να δοθεί και κόκκινη – Κίτρινη στον Μαχράτζε

50΄Πολύ καλή η εκτέλεση του Άντιτς, αποκρούει ο τερματοφύλακας

51′ Λάθος από τον Ίλιτς, το διορθώνει ο ίδιος

Θέλουμε περισσότερη ηρεμία από την άμυνα μας

53′ Και νέο απίστευτο λάθος από την άμυνα μας, τους δώσαμε κόρνερ

54΄Κίτρινη κάρτα στον Λαβόρδε, όταν μετά από διεκδίκηση έπεσε κάτω και του έδωσε κίτρινη για θέατρο! Αν είναι δυνατόν

55′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ 4-1 για την ομάδα μας από τον Ιζτάγκι. Το πρώτο του τέρμα στο πρωτάθλημα

62′ Πρώτη αλλαγή για την ομάδα μας. Ο Κάλβο στην θέση του Οκκά. Οι οπαδοί φωνάζουν ρυθμικά το όνομα του Ισπανού

69′ Σουτ για τον Εθνικό η μπάλα έξω. Συνεχίζουμε τα λάθη στην άμυνα

70′ Δεύτερη αλλαγή για την ομάδα μας. Ο Οχαγιόν στην θέση του Λαβόρδε

Παίζουμε στο 76, με τον ρυθμό του αγώνα να έχει πέσει αισθητά

77′ Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την ομάδα μας, με τον Ζούλα να παίρνει την θέση του Ιτζάγκι

78′ Πέναλτι για την ομάδα μας που κερδίζει ο Τόνι Κάλβο

79′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ 5-1 μετά από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σπαντάτσιο, που φθάνει τα δύο τέρματα σήμερα

Πιέζουμε και για έκτο τέρμα

88′ Μελέ στην άμυνα του Εθνικού, δεν μπορεί ο Ζούλα να κάνει το σουτ για να κάνει έξι τα τέρματα μας

Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων

Τέλος παιγνιδιού. Μεγάλη νίκη για την ομάδα μας με 5-1. Θα ακολουθήσει αναλυτικό ρεπορτάζ