Ανόρθωσις – ΑΕΛ (Προϊστορία)

Μία έδρα… «αφιλόξενη» είναι το Αντώνης Παπαδόπουλος για την Λεμεσιανή ομάδα η οποία, όσο απίστευτο και αν ακούγεται, μέχρι πέρσι δεν είχε καταφέρει να κερδίσει ποτέ στο συγκεκριμένο γήπεδο σε αγώνα πρωταθλήματος. Συγκεκριμένα, από το 1990 μέχρι και σήμερα, η ομάδα της ΑΕΛ κατάφερε να κερδίσει την ομάδα μας στο “ΠΑΠ” μόνο μια φορά (!), πέρσι με σκορ 0-1. Συνολικά , οι δυο ομάδες συγκρούστηκαν στο Αντώνης Παπαδόπουλος 24 φορές με την ομάδα μας να μετρά συνολικά 17 νίκες! Μια νίκη κατάφερε να πάρει η ΑΕΛ (2011-2012), ενώ τα υπόλοιπα 6 παιχνίδια έληξαν ισόπαλα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων από την περίοδο 1990 μέχρι σήμερα:

1991 – Ανόρθωση vs ΑΕΛ 1-1

1992 – Ανόρθωση vs ΑΕΛ 3-0

1993 – Ανόρθωση vs ΑΕΛ 2-0

1994 – Ανόρθωση vs ΑΕΛ 4-1

1995 – Ανόρθωση vs ΑΕΛ 3-0 , 1-0 (Γ’ γύρος)

2008 – Ανόρθωση vs ΑΕΛ 3-1

2009 – Ανόρθωση vs ΑΕΛ 2-1 , 1-0 (play offs)

2010 – Ανόρθωση vs ΑΕΛ 1-0

2011 – Ανόρθωση vs ΑΕΛ 4-0

2012 – Ανόρθωση vs ΑΕΛ 0-1 , 1-1 (play offs) – Τη χρονιά αυτή (που δεχθήκαμε την ήττα) η ομάδα της ΑΕΛ αναδείχθηκε πρωταθλήτρια μετά απο 44 χρόνια.

Αξίζει να επισημάνουμε ότι από την περίοδο 2005 μέχρι και το 2011 η ομάδα της ΑΕΛ μετρά 8 σερί ήττες στο Αντώνης Παπαδόπουλος.

Ακολουθεί βίντεο με τα στιγμιότυπα του αγώνα την περίοδο 2008-09 οπότε η ομάδα μας κέρδισε με 2-1