Ανόρθωση 3 – 0 Σαλαμίνα: Τι ομαδάρα είναι αυτή!

Σάρωσε στο βαρωσιώτικο ντέρμπι με τη Νέα Σαλαμίνα η  Μεγάλη Κυρία. Το παιχνίδι που διεξήχθη στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του παγκυπρίου πρωταθλήματος πετόσφαιρας ανδρών, πήγε πιο δύσκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό σκορ (3-0) στην Ανόρθωση, διατηρώντας την έτσι μόνη, πρώτη και αήττητη στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα μας, με τη συμπαράσταση περίπου 500 οπαδών που έδωσαν χαρακτήρα πραγματικής έδρας στο Θεμιστόκλειο – ιδιαίτερα οι οργανωμένοι – κατάφερε να κερδίσει το δύσκολο πρόγραμμα σε Κύπρο και Ευρώπη, την κούραση και μια πάρα πολύ καλή Σαλαμίνα. Άλλωστε, η δυναμικότητα της αντιπάλου είναι που πολλαπλασιάζει την αξία της νίκης μας.

Συγκλονιστικό το πρώτο σετ, στο οποίο η ομάδα μας μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 6-3 και 8-4. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και αντέστρεψαν τα δεδομένα, προηγούμενοι με 15-16. Τα τελικά στάδια του σετ μας βρήκαν να είμαστε πίσω με 22-23. Ωστόσο, οι πετοσφαιριστές του Μάριου Κοντού ανέκτησαν τις ψυχικές κυρίως δυνάμεις για να κάνουν το 24-23 και, τελικά, όντας πιο προσεκτικοί, να πάρουν το σετ με 27-25!

Η Νέα Σαλαμίνα έμεινε στο πρώτο σετ και δεν επέστρεψε στο γήπεδο. Η Ανόρθωσις, καταιγιστική, συνέτριψε την συμπολίτιδα και πατώντας μάλιστα… φρένο περί τα τέλη του 2ου και 3ου σετ, περιορίστηκε να τα κερδίσει με… μόνο  25-18 και 25-15.

Η νίκη αυτή εδραιώνει την ομάδα μας στην κορυφή της βαθμολογίας με τέσσερις νίκες σε ισάριθμους αγώνες και πλέον επικεντρώνεται στον εντός έδρας ευρωπαϊκό της αγώνα απέναντι στον Παμβοχαϊκό την ερχόμενη Πέμπτη 15/11. Μια αναμέτρηση στην οποία οι πετοσφαιριστές του Μάριου Κοντού μας θέλουν εκ νέου κοντά τους, να τους σπρώξουμε σε άλλη μια μεγάλη επιτυχία για το Φοίνικα και την κυπριακή πετόσφαιρα.

Ανόρθωσις-Νέα Σαλαμίνα 3-0 (27-25, 25-18, 25-15)
1ο σετ: 3-3, 8-4, 12-12, 15-16, 16-18, 19-18, 21-20, 22-21, 22-22, 22-23, 24-23 (πλασέ Μοντόγια σε κόντρα επίθεση), 27-25 (άουτ επίθεση από Νέα Σαλαμίνα)
2ο σετ: 5-0, 6-1, 8-1, 10-3, 13-5, 16-7, 17-9, 23-16, 25-18 με πλασέ του Μοντόγια
3ο σετ: 3-0, 4-1, 6-2, 7-3, 8-4, 12-6, 14-10, 16-11, 18-12, 22-13, 24-15, 25-15

Συνθέσεις:
Ανόρθωσις (Μάριος Κοντός): Σμίθ, Γεωργίου, Πλατρίτης, Γ,Χρυσοστόμου, Οικονομίδης, Μοντόγια (λίμπερο) Αντωνίου
Νέα Σαλαμίνα (Ζάρκο Ριστόσκι): (Τοντόροβιτς, Ζηκάκης, Νιανγκάου, Α.Πετρακίδης, Παφίτης, Α.Χρυσοστόμου

Το παιχνίδι μεταδόθηκε ζωντανά, από το Ανόρθωσις24. Μπορείτε να δείτε σε επανάληψη το παιχνίδι, πατώντας εδώ.

Εξάλλου, πιο κάτω, μπορείτε να παρακολουθήσετε τις δηλώσεις του Γιώργου Χρυσοστόμου, αποκλειστικά στο Ανόρθωσις24