Αγία Νάπα – Ανόρθωσις (Προϊστορία)

Μικρή η προϊστορία των δύο ομάδων, αφού βρέθηκαν αντιμέτωπες σε αγώνες πρωταθλήματος μόνο 2 φορές.

Στις 12/08/2006, την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος η ομάδα μας εξήλθε ισόπαλη 1-1 με την ομάδα της Αγίας Νάπας. Ο αγώνας είχε διεξαχθεί στο Δασάκι Άχνας λόγω τιμωρίας της έδρας της ομάδας μας.  Το σκορ είχε ανοίξει ο Σολωμού στο 48, ενώ για την ομάδα μας είχε ισοφαρίσει ο Μποαβεντούρα στο 73ο λεπτό όπου ήταν και η πρώτη του εμφάνιση με τα χρώματα της Ανόρθωσης.

Στις 17/12/2006, στο παιχνίδι του δεύτερου γύρου στο Τάσος Μάρκου η ομάδα μας σαφώς καλύτερη, έλεγξε τον αγώνα καθ’όλη τη διάρκεια και πήρε τη νίκη με 0-2. Το σκορ είχε ανοίξει και πάλι ο Ουίλιαμ Μποαβεντούρα στο 18ο λεπτό. Από εκεί και πέρα δεν έγινε ιδιαίτερη προσπάθεια επιθετικά , σε γενικές γραμμές είχαμε τον έλεγχο αλλά ο εφησυχασμός με ένα γκολ διαφορά ήταν επικίνδυνος. Η νίκη σφραγίστηκε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Νίκο Νικολάου στο 87′ , ενώ στη συνέχεια μπορούσαμε και για τρίτο γκολ σε ευκαιρία με τον Γιόζεφ Κόνσλεϋ . 1500 Ανορθωσιάτες βρέθηκαν στις κερκίδες του Τάσος Μάρκου παρά το τσουχτερό κρύο που επικρατούσε.