Απόλλωνας vs Ανόρθωσις 0-2 (LIVE)

Για την τρίτη μας συνεχόμενη νίκη και τέταρτη σε πέντε αγώνες, εκστρατεύουμε στο Τσίρειο όπου στις 19:00 αρχίζει ο αγώνας με τον Απόλλωνα. Η ομάδα μας πηγαίνει στο παιγνίδι χωρίς απουσίες πλην του τιμωρημένου Ιτζάγκι, και μόνος στόχος είναι η νίκη που θα ανεβάσει την ψυχολογία μας και για το παιγνίδι της επόμενης εβδομάδας με την Ομόνοια στο Αντώνης Παπαδόπουλος. Ο καιρός δύο ώρες πριν το παιγνίδι είναι βροχερός στην πόλη της Λεμεσού, ελπίζουμε πως μέχρι την έναρξη θα φτιάξει.

Εντεκάδες:

Απόλλωνας (Νικόδημος Παπαβασιλείου):   Βάλε, Λόπες, Μιγκουελίτο, Χαραλάμπους, Μαρκόφσκι, Σέτι, Χαμντανί, Σέρα, Κωνσταντίνου, Παπουλής, Γκαρσία

Στον πάγκο: Φανή, Θεοδωρίδης, Παρλόφ, Παουλίνιο, Ντάντι, Κυριάκου, Βασιλείου

Ανόρθωση (Ρόνι Λέβι): Βαλβέρδε, Άντιτς, Σιέλης, Ίλιτς, Ζόρζε, Σκοπελίτης, Αλέξα, Σπαντάτσιο, Κάλβο, Λαβόρδε, Ρέζεκ

Στον πάγκο: Μάστρου, Κόλιν, Οκκάς, Ρονγκάτο, Λαμπάν, Οικονόμου, Οχαγιόν.

1΄- Έναρξη του αγώνα

10′ Καλή φάση για τον απόλλωνα με σουτ του Σέρα απο το ύψος της περιοχής. Έδιωξε ο Βαλβέρδε εντυπωσιακά

14΄ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ. Ρικαρντόοοοοοοοο σε στυλ Σάβιοοοοο! Βρήκε χώρο 6-7 μέτρα έξω απο την περιοχή και με δυνατό σουτ έγραψε το 0-1!

16′ Σουτ του Ρέζεκ απο το ύψος της περιοχής, απέκρουσε ο Βάλε.

20′ Φαουλ απο απόλλων απο πλάγια. Απευθείας έξω η εκτέλεση του Παπουλλή

22΄ Άλλη μεγάλη ευκαιρία για την ΑΝΟ. Σέντρα του Κάλβο, μόνος ο Ρέζεκ με το κεφάλι σημάδεψε τον Βάλε.

25′ Κίτρινη στον Σιέλη για θέατρο. Σωστή

26′ Παρολίγο το τραγικό λάθος απο τον Άντιτς. Κορνερ για τον απόλλων, έδιωξε η αμυνα

30΄ Γίνεται πιο επικίνδυνος ο απολλων σιγά σιγά και απειλεί. Να μείνουμε συγκεντρωμένοι και να κτυπήσουμε στην κόντρα..

32΄ Μεγάλη ευκαιρία για τον απολλων, έσωσε ο Βαλβέρδε ξανά!

39′ Αναγκαστική αλλαγή. Ζόρζε – Κόλιν

44′ Σπαστικός ο διαιτητής. Βάζει τον απολλων στα καρέ μας δίνοντας ανύπαρκτα φαουλ

ΗΜΙΧΡΟΝΟ – Η ομάδα ήταν καλύτερη στο πρώτο 20λεπτο, άνοιξε το σκορ και έφτιαξε 1-2 άλλες καλές ευκαιρίες για να κάνει το 2-0. Απο το 20΄και μετά χάσαμε τον έλεγχο του κέντρου και ο απόλλωνας έκανε αρκετές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Ευτυχώς ο Βαλβέρδε έσωσε την εστία μας 3-4 φορές με εξαιρετικές αποκρούσεις. Ο Λέβι καλείται να βγάλει την ομάδα απο το μπλακ-άουτ  για να έρθει η νίκη

46′ Εναρξη 2ου ημιχρόνου

52′ Χώρις φάσεις τα πρώτα λεπτά.

52′ Αλλαγή ΑΝΟ, Οκκάς στη θέση του Κάλβο

57΄ Κεφαλιά του απόλλωνα στα χέρια του Βαλβέρδε. Μέτριοι και στο 2ο μισό..

67΄ ΤΟ ΕΙΔΑΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ! Ο διαιτητής πήγε να δώσει 2η κίτρινη στον Κων/νου του απόλλωνα και όταν έπεσαν πάνω του οι παίκτες του απόλλωνα μετάνιωσε!!! Μάλλον δεν ήταν κάρτα, αλλά ο διαιτητής είχε βγάλει την καρτα!!!

77’ΓΕΛΟΙΟΣ Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ. Σταματάει την κάθε μας προσπάθεια, δίνει ανάποδα φάουλ και προσπαθεί συνεχώς να βάλει τον απόλλωνα στα καρέ μας.

80′ Εξύπνησεν τζαι έδωκεν τους κάρταν..

81΄ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟ ΚΟΡΑΚΙ ΠΑΛΙ. Τράβηγμα φανέλας και τίποτα ο Νικολάου

84′ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ο γελοίος νικολάου. ΟΛΑ ΤΑ ΦΑΟΥΛ ΑΝΑΠΟΔΑ

92′ ΓΚΟΛ ΡΕ ΓΕΛΟΙΕ  ΝΙΚΟΛΑΟΥ, ΓΚΟΛ ΡΕ ! ΓΚΟΛ ΡΕ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ ΤΙΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

92′ Ρέζεκ με σουτ μέσα απο την περιοχή

95′ ΤΕΛΟΣ. Μεγάλη και σημαντική νίκη. Δεν παίξαμε όσο ξέρουμε αλλά δείξαμε πάθος και θέληση. Δείξαμε επίσης συγκέντρωση και υπομονή στο παιχνίδι μας, παρά τις προκλήσεις του γελοίου διαιτητή νικολάου. Το κλάμα του απόλλωνα επιασε τόπο, αλλα λογάριασαν δίχως την έμπνευση του Ρίκι και τα πνευμόνια του Ρέζεκ. Μπράβο στους 5 της άμυνας και κυρίως στον Βαλβέρδε που κάποιοι αμφισβητούσαν. Μπράβο και στους 14 για την κατάθεση ψυχής σε ένα εχθρικό γήπεδο