Ανόρθωσις 3 vs 0 Αλκή (LIVE)

Αρχή κάνουμε σήμερα με τις live μεταδόσεις των παιγνιδιών της Ανόρθωσης και ελπίζουμε να φανούμε γουρλήδες! Όπως σας έχουμε πει από την πρώτη ημέρα, το Ανορθωιάτικο αυτό portal θα βελτιώνεται μέρα με την μέρα, και αυτό ισχύει και για το κομμάτι των ζωντανών μεταδόσεων των αγώνων, όπου σιγά σιγά θα προσφέρουμε και φωτογραφικό υλικό μαζί με βίντεο, καθώς και προγράμματα όπου θα μπορείτε και εσείς να συμμετέχετε στην συζήτηση την ώρα του παιγνιδιού.

* Στα του παιγνιδιού τώρα, η ομάδα μας θέλει απόψε να πάρει την τρίτη νίκη της σε τέσσερις αγώνες, και παρά τις τρεις ήττες της Αλκής μέχρι σήμερα, πρέπει να παρουσιαστούμε σοβαροί και πειθαρχημένοι για να έρθουν οι τρεις βαθμοί της νίκης.

* Μόνη απουσία για την ομάδα μας ο τιμωρημένος ( Γεια σου Τράττο), Ιτζάκι. Δεν αναφέρουμε τον Μπόα, γιατί δυστυχώς η απουσία του θα είναι μόνιμη… (Γεια σου Σχίζα).

* Κάναμε την εισαγωγή λοιπόν για τον αγώνα, και ο γράφων Keyser Soze πάει να ετοιμαστεί για να πάει στον Ναό και δίνει την σκυτάλη στους Λονδρέζους. Καλή μας επιτυχία!

Οι εντεκάδες:

Ανόρθωση: Βαλβέρδε, Αντιτς, Πάουλο Ζόρζε, Ίλιτς, Σιέλης, Αλέξα, Σκοπελίτης, Σπαντάτσιο, Τόνι Κάλβο, Λαβόρδε, Ρέζεκ.

Αλκή: Γιωργαλλίδης, Μπάρτσε, Σανταμαρία, Τσιρίλο, Ντενς, Ασπας, Μπακάλ, Σεμέδο, Φούσκο, Κασέκε, Σίντνεί.

Μέσα ο Σιέλης, που όπως σας είπαμε το πρωί ήταν το φαβορί για να ξεκινήσει σαν αριστερό μπακ. Μέσα και ο Λαβόρδε, βασικός για πρώτη φορά φέτος σε αγώνα πρωταθλήματος. Ρέζεκ κορυφή, Λαβόρδε αριστερά και Κάλβο δεξιά στην επίθεση. Σπαντάτσιο από πίσω τους και πλαισιώνεται από Σκοπελίτη και Αλέξα, ενώ Οκκάς και Λαμπάν είναι στον πάγκο. Οι υπόλοιποι τρεις της άμυνας συν ο τερματοφύλακας οι ίδιοι που άρχισαν τον αγώνα με την Δόξα. Στον πάγκο βρίσκονται οι Μάστρου, Κόλιν, Οκκάς, Ρονκάτο, Λαμπάν, Ζούλα, Οχαγιόν.

*Όλοι οι παίκτες με φανέλα ΜΠΟΑ 88! Παίξτε γι’ αυτόν μάγκες!!

*ΜΠΟΑ ΓΕΡΑ γράφουν και οι φανέλες της Αλκής

2′ Η ομάδα πιέζει την Αλκή ψηλά για να κάνει το λάθος. Δυνατές μονομαχίες

4′ Πρώτη φάση για την Αλκή. Σουτ του Μπακάλ από το υψος της περιοχής πέρασε έξω.

5′ Κίτρινη για τον Άσπας για φάουλ στον Σπαντάτσιο. Σωστή

8′ Κίτρινη σε Μπάρτζιε για φάουλ και στον Λαβόρδε που ζήτησε κάρτα!

9′ Καλή εκτέλεση από τον Ρέζεκ. Λίγο έξω

11′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΝΟΡΘΩΣΗ. Από κοντά ο Ρέζεκ το πλασέ μετά απο πάσα του Σπαντάτσιο. Έσωσε ο Γιωργαλλίδης

19′ Ευκαιρία για την Αλκή με Σανταμαρία. Αδράνεια της άμυνας μας μετά απο εκτέλεση κόρνερ.

24′ Η Αλκή διατηρεί την κατοχή. Δυσκολευόμαστε να κρατήσουμε την μπάλα

29′ Χωρίς φάσεις το παιχνίδι

31′ Ευκαιρία από εκτέλεση φαουλ του Σπαντάτσιο. Έσωσε πάλι στη γωνιά ο Γιωργαλλίδης

33′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ με Σπαντάτσιο (πάλι). Αντεπίθεση γρήγορα με τον Λαβόρδε να βγάζει μαγική ασιστ απο αριστερά, έτοιμο γκολ για τον Μίκυ Μαους.

34′ Οι παίκτες πανηγύρισαν με την φάνελα υου Μπόα.

35′ Σουτ από τον Ασπας άουτ. Κίτρινη και για τον Κάλβο. Σωστή

39′ Κόκκινη για Σανταμάρια για κτύπημα εν ψυχρώ στον Αλέξα. Σωστή. Ελπίζουμε να μην γίνει αφορμή για μια δική μας στην συνέχεια.

44΄Καλή προσπάθεια απο τον Κάλβο το σουτ του απο πλάγια ήταν όμως ήταν αδύνατο. Απέκρουσε ο Γιωργαλλίδης

Ημίχρονο – Αρκέτα καλή η ομάδα αλλα μπορούμε και καλύτερα. Είχαμε καλούς συνδιασμούς και φάνηκε η ποιότητα της επίθεσης στη φάση του γκολ. Παρόλο που δεν απειληθήκαμε ιδιαίτερα δεν καταφέραμε να κρατήσουμε την μπάλα όσο θα έπρεπε. Ίσως να πληρώνουμε τη σιγουριά στην άμυνα μας δύο καθαρά ανασταλτικούς μέσους (Αλέξα, Σκοπελίτης) με την δυσκολία να πάει η μπάλα στον Σπαντάτσιο και στους ακραίους. Έχουμε το αριθμητικό πλεονέκτημα και πρέπει να το διαχειριστούμε σωστά, σκοράροντας ξανά, σφραγίζοντας την νίκη. Πάμε δυνατα!

46′ Αλλαγή για την Αλκή. Έξω ο Μπακάλ μέσα ο Καπιλότο

48′ Κίτρινη για τον Αλέξα. Σωστή. Τράβησε τον Κασέκε χωρίς λόγο.

50′ Κίτρινη και για Ζόρζε. Λανθασμένη. Ούτε καν φάουλ! Σε καλή θέση το φάουλ

51′ Πολύ καλή απόκρουση απο Βαλβέρδε!  Δυνατά συρτά εκτελεσμένο το φάουλ

52′ Πτώση του Κάλβο στην περιοχή. Μάλλον δεν υπήρχε κατι..

57′ Τεράστια ευκαιρία η Αλκή με τον Σιντνει. Ευτυχώς πλάσαρε έξω απο κοντά. 0-1 και οι χόχοι στο Τσίρειο.

58′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ 2-0 με Ρέζεκ. Ασσιστ ο Λαβόρδε (πάλι), τέλειο κρέμασμα απο Ρέζεκ. Ευτυχώς ήρθε το 2-0 εκεί που δεχόμασταν πίεση απο την Αλκή που παίζει με 10!

60′ Επέλαση του Λαβόρδε έδωσε ασσιστ στον Κάλβο ο οποίος προσπάθησε να κρεμάσει απο δύσκολη θέση με την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Γιωργαλλίδη.

62′ Άλλη μια όμορφη προσπάθεια απο την ομάδα. Τελευταία στιγμή έδιωξε ο Κασέκε στην μικρή περιοχή την κάθετη του Ρέζεκ.

65′ Αλλαγή, έξω Λαβόρδε, μέσα Οκκάς.

65′ Ακύρωθηκε καθαρό γκολ του Οκκά! Στην επανάληψη φάνηκε πως ήταν καλυμμένος!

66′ Ωραία κίνηση του Κάλβο με το σούτ απο πλάγια να περνά λίγο πάνω απο το δοκάρι.

68′ Κίτρινη για Κασέκε και Φούσκο. Σωστές. 1-1 και η λούλλες.

75′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ με Σπαντάτσιο. Πάσα του Ρέζεκ, στην περιοχή ο Σπαντάτσιο απέφυγε ένα αμυντικό και με δυνατό σουτ έκανε το 3-0. Έφτασε τα 5!

77′ Αλλαγή. Έξω ο Σπαντάτσιο, μέσα ο Οχαγιόν.

92′ Τέλος αγώνα. Εύκολη νίκη. Πάμε για Τσίρειο