Με Κάλβο και Ρονκάτο (βίντεο)

Με το διπλό έφυγε από το Γ.Σ.Ζ η Ανόρθωσις και στις δύο περσινές αναμετρήσεις απέναντι στην ομάδα της Α.Ε.Κ.

Στο ματς για τα πλαίσια του α’ γύρου η Μεγάλη Κυρία μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι κατάφερε να πάρει την νίκη με 2-3.  Η Ανόρθωσις προηγήθηκε νωρίς στο σκορ με γκολ του Ρέζεκ στο 12′, στη συνέχεια όμως έσβησε ο διακόπτης για την ομάδα μας με αποτέλεσμα η Α.Ε.Κ να γυρίσει το παιχνίδι και να προηγείται με 2-1. Η ανασύνταξη ήταν άμεση και ο Ίλιτς πριν καν τελειώσει το ημίχρονο έφερε το ματς ξανά στα ίσα. Το δεύτερο ημίχρονο κινήθηκε σε πιο χαμηλό τέμπο σε σχέση με το πρώτο,   αυτό δεν απέτρεψε την ομάδα μας να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Τόνι Κάλβο δύο λεπτά μετά από την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο και μετά από πάσα του Λαβόρδε σημείωσε μέσα σε έξαλλα πανηγύρια το 2-3 το οποίο έμελλε να ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Η δεύτερη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων που διεξήχθη στα πλαίσια της 31ης και προτελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος  ήταν σε μια εντελώς άλλη διάσταση. Η ομάδα αριθμούσε 8 σερί ματς δίχως νίκη και πέντε σερί δίχως να πανηγυρίσει τέρμα, το πρωτάθλημα είχε ήδη χαθεί και μόνο κίνητρο ήταν η εξασφάλιση του ευρωπαϊκό εισιτηρίου. Στην αντίπερα όχθη η Α.Ε.Κ με σαφώς καλύτερη ψυχολογία επιδίωκε την νίκη που θα της έδινε προβάδισμα έναντι της ομάδας μας στην υπόθεση της Ευρώπης.  Ο Ρονκάτο μόλις στο 7′ λεπτό μετά από πάσα του Λαβόρδε σημείωσε το 0-1 που τέλος ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.