Παφιακός 0 – 3 Ανόρθωσις: Πρώτο διπλό και τριάδα

Την πρώτη της φετινή εκτός έδρα νίκη πέτυχε η ομάδα μας, η οποία κατάφερε να πάρει την τρίτη σερί νίκη (προηγήθηκαν ΑΕΚαραβά και Αναγέννηση), κερδίζοντας τον Παφιακό καθαρά με 0-3 στην Πάφο. Τρίποντο που – σε συνδυασμό με την ήττα της Νέας Σαλαμίνας στη Δερύνεια – μας ανεβάζει στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 13 βαθμούς, 5 πίσω από την πρωτοπόρο Ομόνοια που κέρδισε τον ΑΠΟΕΛ.

Ήταν ένα αμφίρροπο παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες, εκεί που η Ανόρθωσις έδειξε πιο ψύχραιμη και πιο αποφασιστική. Η αποτελεσματικότητα των πετοσφαιριστών μας στα τελικά στάδια των τριών σετ, έκρινε την αναμέτρηση, κάτι που μαρτυρούν και τα στενά σκορ.

Τα σετ: 25-23, 25-22, 25-21

Ανόρθωσις (Μάριος Κοντός): Κασμάρεκ, Μουράφτσικοφ, Μπουρκόφσκι, Κοντός Ι., Γεωργίου, (λίμπερο Πλατρίτης)