Βασικός ο Παβίσεβιτς με Αγγλία (βίντεο)

Στην αρχική εντεκάδα της εθνικής Μαυροβουνίου βρέθηκε ο ποδοσφαιριστής της Ανόρθωσης  Σάβο Παβίσεβιτς. Ο Σάβο κλήθηκε να καλύψει το δεξί άκρο της εθνικής ομάδας της χώρας του κόντρα στην περίφημη εθνική Αγγλίας του Ρούνει, Τζέραρντ και Λάμπαρντ.

Για την ιστορία ο αγώνας στο Γουέμπλει βρήκε νικήτρια την γηπεδούχο Αγγλία με 4-1 και τον Σάβο να αγωνίζεται  για 57 λεπτά δεχόμενος κίτρινη κάρτα στο 50΄. Χρόνος κατά τον οποίο και αντικαταστάθηκε από τον Φάτος Πετσίραχ της Δυναμό Ζάγκρεμπ.

Για τα «λιοντάρια» σκόραρε επίσης και ο Κυπριακής καταγωγής ποδοσφαιριστής της  Τότεναμ Άντρος Τάουσεντ στο 78’. Τα υπόλοιπα γκολ πέτυχαν οι Ρούνει (48΄), Μπόσκοβιτς ( αυτ. 62΄) και με πέναλτυ ο Στάριτζ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα. Για την ομάδα του Μαυροβουνίου, είχε μειώσει σε 2-1 προσωρινά ο Νταμιάνοβιτς.

Επόμενος αγώνας για τον Σάβο και την εθνική Μαυροβουνίου στις 15/10 κόντρα στην Μολδαβία εντός έδρας.