Match Report: Νίκη μετά από καιρό και με 10…

Νίκη με την οποία κλείδωσε τη συμμετοχή της στο πρώτο γκρουπ πέτυχε απόψε η ΑΝΟΡΘΩΣΗ, που επιβλήθηκε του Απόλλωνα με 2-0. Η ομάδα μας έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές στο 34′ λόγω αποβολής του Κάργα για κτύπημα σε ποδοσφαιριστή του Απόλλωνα. Τα γκολ για την ΑΝΟΡΘΩΣΗ σημείωσαν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Καστέλ με κεφαλιά και στις καθυστερήσεις του δευτέρου ημιχρόνο ο Τσίκο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

ΕΙΚΟΝΑ ΑΓΩΝΑ

Ανοιχτό με φάσεις εκατέρωθεν ήταν το πρώτο ημίχρονο, με την ομάδα μας στο μεγαλύτερο διάστημα να έχει τα ηνία στον αγώνα και να φτιάχνει 9 τελικές με κάποιες εξ αυτών να είναι κλασσικές.

Στο 21′ μετά από ωραίο συνδυασμό, ο Τσίκο θα απωλέσει τετ-α-τετ ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Γκασάμα από ιδιαίτερα πλεονεκτική θέση, ενώ είχε όλη την πολυτέλεια να κατεβάσει και να τελειώσει τη φάση με πλασέ προτίμησε την κεφαλιά που ήταν αδύναμη και κατέληξε άουτ.

Στο 34′ σημειώσαμε γκολ με τον Τσίκο το οποίο δεν μέτρησε, μίας και προηγουμένως στη φάση ο Κάργας κτύπησε εν ψυχρώ ποδοσφαιριστή του Απόλλωνα και ως εκ τούτου αντί 1-0 μείναμε με 10.

Στο 42′ ωραία ατομική ενέργεια του Τσίκο από αριστερά, δεν είχε το επιθυμητό αποτέλεσμα μίας και το σουτ του κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Το γκολ για την ομάδα μας ήρθε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, μετά από σέντρα του Φερέιρα ο Μαρμούκ πήρε την κεφαλιά, η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι και ακολούθως ο Καστέλ από κοντά έκανε το 1-0. Σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο πρώτιστος ρόλος της ομάδας μας ήταν η διαχείριση του προβαδίσματος. Δώσαμε χώρο στον Απόλλωνα με μοναδικό στόχο να κτυπήσουμε στην αντεπίθεση.

Στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου ο Απόλλων ήταν ιδιαίτερα απειλητικός και προσπάθησε να βρει το γκολ, με τον Αρμπολέδα να δηλώνει παρών όταν και όποτε χρειάστηκε.

Το τελικό 2-0 για την ομάδα μας ήρθε στις καθυστερήσεις. Ο Τσίκο με ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε, με τον ρεφ να δείχνει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος, ήταν εύστοχος και σημείωσε το τελικό 2-0.

Αγωνίστηκαν οι: Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Μαρμούκ, Κάργας, Κορέια, Τιουνέ (86′ Αντωνίου), Τεχέρα, Φερέιρα (60′ Παρούτης), Τσίκο, Καστέλ (86′ Ιωάννου), Γκασάμα (41′ Μακούν)

ΦΙΛΜ ΑΓΩΝΑ

2′ Σουτ του Μάρκες, η μπάλα άουτ

5′ Σουτ από τον Τιουνέ η μπάλα ψηλά άουτ.

11′ Καλή στιγμή για την ΑΝΟΡΘΩΣΗ. Μετά από ωραίο συνδυασμό, ο Φερέιρα έκανε το σουτ η μπάλα κατέληξε άουτ.

19′ Εντυπωσιακή απόκρουση του Αρμπολέδα σε ψηλοκρεμαστό πλασέ του Βαλμπουενά.

20′ Πλασέ του Μάρκες, η μπάλα άουτ.

21′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Τσίκο, που θα απωλέσει τετ-α-τετ.

27′ Καλή στιγμή για την ομάδα μας, όμως ο Γκασάμα έκανε χλυαρή κεφαλιά ενώ μπορούσε να κατεβάσει την μπάλα και να κάνει καλύτερο τελείωμα.

30′ Μακρινό σουτ του Τιουνέ, αρκετά καλό κατέληξε όμως άουτ η μπάλα.

34′ ΓΚΟΛ για την ΑΝΟΡΘΩΣΗ! Ο Τσίκο με ατομική ενέργεια έγραψε το 1-0

Στο VAR ο διαιτητής. Ακυρώνεται το γκολ και κόκκινη στον Κάργα!

Κίτρινη για τον Τσίκο.

40′ Αλλαγή για την ομάδα μας, εκτός ο Γκασάμα μέσα ο Μακούν.

42′ Πολύ καλή στιγμή με τον Τσίκο, στην αντεπίθεση έκανε το σουτ η μπάλα κατέληξε άουτ.

43′ Μακρινό σουτ, αποκρούει σε κόρνερ ο Αρμπολέεδα.

45+1′ ΓΚΟΛ για την ΑΝΟΡΘΩΣΗ! Μετά από σέντρα του Φερέιρα, ο μαρμούκ πήρε την κεφλαιά η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Καστέλ έκανε το 1-0

45+2′ Σουτ του Χάμπου αποκρούει ο Αρμπολέδα.

Τέλος ημιχρόνου.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

47′ Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα, ευτυχώς η μπάλα παράλληλα με την εστία.

51′ Διπλή καλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα, με τον Αρμπολέδα να αποκρούει.

58′ Νέα απόκρουση του Αρμπολέδα σε κεφαλιά του Ταρίγκουα

60′ Αλλαγή για την ομάδα μας. Ο Παρούτης στη θέση του Φερέιρα.

63′ Ωραία ατομική ενέργεια του Τσίκο, έδωσρ στον Καστέλ ωστόσο το πλασέ του Ισπανού από  ευνοϊκή θέση κατέληξε άουτ.

66′ Σέντρα του Κορρέια, κεφαλιά του Παρούτη η μπάλα κόρνερ.

80′ Κίτρινη στον Κορρέια.

86′ Διπλή αλλαγή για την ομάδα μας. Εκτός οι Καστέλ και Τιουνέ μέσα οι Αντωνίου και Ιωάννου.

90+1′ Πέναλτι για την ομάδα μας. Ο Τσίκο με ατομική ενέργεια κερδίζει το πέναλτι.

90+3΄ ΓΚΟΛ για την ΑΝΟΡΘΩΣΗ! Ο Τσίκο ευστοχεί στο πέναλτι και 2-0.

90+6′ Κόκκινη στον Μπρούνο Σάντος για πολύ σκληρό μαρκάρισμα στον Παρούτη.