Match Report: Δραματικό διπλό με Γκασάμα!

Απόδραση από το Δασάκι για την ομάδα μας, με τον Γκασάμα στο 87′ να πετυχαίνει το γκολ και να δίνει στην ΑΝΟΡΘΩΣΗ το πολύτιμο τρίποντο.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΝΟΡΘΩΣΗ δεν κατάφερε να ασκήσει ουσιαστική πίεση στον αντίπαλο, με τις καλύτερες μας φάσεις να είναι απόρροια κόρνερ και η πρώτη σε ελεύθερο παιχνίδι να ήταν στο στις καθυστερήσεις με Ουαρίς.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΝΟΡΘΩΣΗ ήταν το αφεντικό της αναμέτρησης. Ο Εθνικός κλείστηκε στο καβούκι του και για ένα ημίχρονο τον παίζαμε στο μισό του. Οι στιγμές που απειλήσαμε ήταν από φάουλ και κόρνερ δίχως αποτέλεσμα ως το 87′.

Εκεί ο Φερέιρα εκτέλεσε φάουλ που είχε κερδίσει νωρίτερα ο Ουαρίς και Γκασάμα με κεφαλιά έγραψε το 0-1 εν μέσω πραγματικής αποθέωσης από τους 3000 ΜΑΧΗΤΕΣ που κατέκλυσαν το δάσος.

Αγωνίστηκαν οι: Αρμπολέδα, Αντωνίου, Μαρμούκ, Κάργας (46′ Κορρέα), Κορέια, Τιουνέ (77′ Μουσοντά), Τεχέρα, Φερέιρα, Γουαρίς, Γκασάμα (89′ Χρυσοστόμου), Καστέλ.

ΦΙΛΜ ΑΓΩΝΑ

Έναρξη αγώνα

9′ Ο Ουαρίς επιχείρησε με ψηλοκρεμαστό πλασέ να νικήσει τον Μπογκατίνοφ, η μπάλα άουτ.

15′ Αντεπίθεση για τον Εθνικό, ευτυχώς δίχως αποτέλεσμα.

22′ Πολύ καλή στιγμή για την ομάδα μας, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φερέιρα, ο Καστέλ πήρε την κεφαλιά η μπάλα κατέληξε άουτ.

27′ Καλή στιγμή για την ομάδα μας. Μετά από κόρνερ, η κεφαλιά του Τεχέρα αποκρούστηκε με δυσκολία από τον Μπογκατίνοφ.

29′ Γκολ για τον Εθνικό. Μετά από σουτ του Καμπρέρα ο Αρμπολέδα έκανε ασταθή διπλή απόκρουση και ο Ηλία στην επαναφορά έκανε το 1-0.

Δεν μετρά το γκολ. Ακυρώνεται ως offside από το VAR.

34′ Κίτρινη στον Φερέιρα, φάουλ σε σχετικά καλή θέση για τον Εθνικό.

Στο 40′ αισίως η αναμέτρηση. Λίγες φάσεις στο παιχνίδι.

41′ Πολύ καλή στιγμή με τον Ουαρίς, που όμως δεν κατάφερε να βρει την μπάλα μετά τη παράλληλη σέντρα που έγινε από δεξιά.

Κίτρινη στον Τιουνέ.

44′ Πολύ καλή στιγμή για τον Εθνικό, με το σουτ του Καμπρέρα από καλή θέση να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ.

45+5′ Μεγάλη ευκαιρία, ο Ουαρίς  από αριστερά μπήκε στην περιοχή, έκανε οτ γέμισμα με τον Γκασάμα από κοντά να στέλνει την μπάλα αουτ.

Τέλος ημιχρόνου

Αλλαγή για την ομάδα μας, ο Κορρέα στη θέση του Κάργα.

Έναρξη ημιχρόνου

49′ Κεφαλιά του Γκασάμα μετά από εκτέλεση φάουλ του Τεχέρα, η μπάλα στον Μπογκατίνοφ

54′ Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφθασε στον Τιουνέ, με το σουτ του όμως στην κίνηση να είναι απελπιστικά άστοχο.

56′ Κεφαλιά από τον Καστέλ μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα άουτ.

59′ Ωραίος συνδυασμός των Ουαρίς και Κορρέια, η σέντρα του δεύτερου βρήκε τον Καστέλ που η κεφαλιά του όμως κτύπησε στον Γκασάμα!

62′ Πολύ καλή στιγμή για την ομάδα μας, μετά από σέντρα του Κορρέια η κεφαλιά του Φερέιρα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Μπογκαντίνοφ.

69′ Εκτέλεση φάουλ του Τεχέρα, κεφαλιά του Κορρέα, η μπάλα άουτ.

71′ Κεφαλιά του Γκασάμα, η μπάλα άουτ.

75′ Σουτ του Καστέλ, αποκρούει ο Μπογκαντίνοφ.

77′ Αλλαγή για την ομάδα μας. Εκτός ο Τιουνέ, μέσα ο Μουσοντά.

82′ Διπλή καλή στιγμή για την ομαδα μας. Κέρδος ένα κόρνερ.

87′ ΓΚΟΟΟΟΛ!! Ο Σεκου Γκασάμα με καρφωτή κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Φερέιρα έκανε το 0-1

89′ Αλλαγή για την ομάδα μας. Ο Χρυσοστόμου στη θέση του Ουαρίς.

Πεντέ λεπτά ο πρόσθετος χρόνος.

90+2′ Κίτρινη για τον Τεχέρα.

Καλή στιγμή για τον Εθνικό, το σουτ  του Μάρκοβιτς κατέληξε άουτ.

90+4′ Φάση για τον Εθνικό το σουτ του Ηλία κατέληξε άουτ