Match Report: Δύο στα δύο και προχωράμε…

Τη νίκη με 2-0 επί του Οθέλλου πέτυχε η ΑΝΟΡΘΩΣΗ χάρις σε γκολ των Γκερέρο στο 19′  και Φερέιρα στο 89′.

Μετά το δεκάλεπτο η ΑΝΟΡΘΩΣΗ ανέβασε στροφές εντός αγωνιστικού χώρου και έψαξε το γκολ. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε μετά από κόρνερ, όταν ο Κορρέα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα να φύγει πάνω από τα δοκάρια. Τρία λεπτά αργότερα, πάλι μετά από κόρνερ η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι και στη συνέχεια της φάσης χτύπησε σε χέρι αμυνομένου, με τον ρεφ Σολωμού να δείχνει φάουλ, ωστόσο μετά παό παρέμβαση του VAR αυτό έγινε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκερέρο, που ήταν εύστοχος και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδαμας.

Η ομάδα μας διατήρησε τα ηνία του αγώνα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Πιο μεγάλη ευκαιρία καταγράφησε στο 44′ με τον Γκερέρο, όταν το πλασέ του μετά από γύρισμα του Ουαγκέ αποκρούστηκε από αντίπαλο αμυντικό λίγο πριν αυτή περάσει τη γραμμή τέρματος.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αναγκαστική αλλαγή, μίας και ο Γκαρθία έμεινε εκτός και τη θέση του πήρε ο Κορρέϊα.

Ο Οθέλλος μετά το 50′ αύξησε την πίεση του και βρήκε με τη σειρά του ευκαιρίες για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα ενώ από την άλλη η ΑΝΟΡΘΩΣΗ δεν κατάφερνε να τελειώσει το παιχνίδι.

Όλα τελείωσαν στο 89′ μετά από ωραίο συνδυασμό των Μπάνζα, Γκερέρο και Φερέιρα, με τον Πορτογάλο με πλασέ να νικάει τον Ταουντούλ και να γράφει το 0-2.

Αγωνίστηκαν οι: Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Γκαρσία (46′ Κορέια), Μαρμούκ, Τεχέρα, Καστέλ (69′ Γκασαμά), Γκερέρο, Φερέιρα (90′ Παρούτης), Ουαρίς (75′ Τσίκο), Κορρέα, Ιωάννου (75′ Τιουνέ).

ΦΙΛΜ ΑΓΩΝΑ

– 7′ Κεφαλιά του Μαρμούκ μετά από μπαλιά του Ουαγκέ, μπλοκάρει εύκολα ο Ταουντούλ.

– 8′ Ο Σούτο κλέβει από τον Ουαγκέ, μπαίνει στην περιοχή της ομάδας μας και από πλάγια κάνει το σουτ αλλά βγάζει ο Αρμπολέδα.

– 13′ Κεφαλιά του Κορρέα μετά από κόρνερ, η μπάλα χτυπάει σε παίκτη του Οθέλλου και φεύγει πάνω από τα δοκάρια.

– 16΄Δοκάρι για την ομάδα μας, μετά από εκτέλεση κόρνερ και αποκρούσεις η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια ο ρεφ σφύριξε φάουλ για χέρι.

Μετά από έλεγχο του VAR, το χέρι ήταν εντός περιοχής και έτσι πέναλτι για την ομάδα μας.

– 19′ ΓΚΟΛ για την ομάδα μας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκερέρο!
25′ Σέντρα του Φερέιρα, κεφαλιά του Ουαρίς η μπάλα άουτ.

27′ Πλασέ από κοντά του Καστέλη, ο Τοαυντούλ θα αποκρούσει σε κόρνερ.

31′ Καλό σουτ του Τεχέρα, ο Ταουντούλ θα απομακρύνει σε κόρνερ.

32′ Γκολ για την ομάδα μας θα ακυρωθεί μίας και η μπάλα πριν τη σέντρα είχε βγει εκτός αγωνιστικού χώρου.

33′ Ο Σούτο μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ, αποκρούει σταθερά ο Αρμπολέδα.

40′ Πολύ καλή στιγμή για την ομάδα μας, μετά από σέντρα από τον Ουαγκέ, η μπάλα έφθασε στον Γκαρθία που με δυνατό σουτ από αριστερά ανάγκασε τον Ταουντούλ να αποκρούσει σε κόρνερ.

44′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Γκερέρο, ο Ουαγκέ μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε το γύρισμα, ο Γκερέρο έκανε το πλασέ με αμυντικό του Οθέλλου να αποκρούει λίγο πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Πέντε λεπτά ο πρόσθετος χρόνος.

45+1′ Ο Αρμπολέδα σε ετοιμότητα, αποκρούειδ ιαγώνιο σουτ του Μαμαντού.

Τέλος ημιχρόνου.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου. Ο Κορρέια στη θέση του Γκαρθία.

48′ Σουτ του Καστέλ, αποκρούει ο Ταουντούλ

51′ Φάουλ για τον Οθέλλο σε καλό σημείο

52′ Απευθείας εκτέλεση, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Κίτρινη στον Τεχέρα.

53′ Σουτ από τον Χριστοδούλου, καλή άμυνα από τον Κορρέια σε κόρνερ.

54′ Πολύ καλή στιγμή για τον Οθέλλο, με τον Αρμπολέδα να νικάει σε τετ-α-τετ τον Σούτο.

55′ Νέα ευκαιρία για τον Οθέλλο, ο Ουεσλάτι με σουτ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα άουτ.

59′ Γκολ του Καστέλ ακυρώνεται ως offside. Απόφαση που επιβεβαιώνει και το VAR.

68′ Αλλαγή για την ομάδα μας, ο Γκασάμα στη θέση του Καστέλ.

71′ Μακρινό σουτ αποκρούει με διπλή προσπάθεια ο Αρμπολέδα.

73′ Πολύ καλή στιγμή με τον Γκασάμα που με κεφαλιά από κοντά ανάγκασε τον Ταουντούλ σε διπλή απόκρουση.

Διπλή αλλαγή για την ομάδα μας. Στη θέση του Ιωάννου πέρασε ο Τιουνέ και στη θέση του Ουαρίς ο Τσίκο Μπάνζα.

82′ Σουτ του Πέρεθ εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Αρμπολέδα.

83′ Καλή στιγμή για τον Οθέλλο, που ο ο Σούτο αμαρκάριστος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

89′ ΓΚΟΛ για την ΑΝΟΡΘΩΣΗ! Μετά από ωραία συνδυασμό Γκερέρο, Τσίκο και Φερέιρα, ο τελευταίος νίκησε σε τετ-α-τετ τον Ταουντούλ και έκανε το 0-2.